Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Světlo lepší tmy. Vždy

HN.IHNED.CZ  27. 4. 2007

Lídři ODS se před volbami zaštiťovali bojem proti korupci, slibovali i více otevřenosti v rozhodování. Jinak to také nejde. Nejlepším nástrojem pro boj s korupcí je transparentnost. Ta je zárukou, že rozhodnutí budou zdůvodnitelná. A zdůvodňovat rozhodnutí - to je základ odpovědnosti a dobrého vládnutí.

Jenže nejdůležitější ekonomické rozhodnutí minulé Topolánkovy vlády - smír s Nomurou - nebylo osvětleno, smlouvy zůstaly tajné. Ani další klíčové rozhodnutí vlády s předsedou Mirkem Topolánkem nebude bohužel transparentní. Vláda oznámila, že prodej sedmi procent ČEZ bude projednán na uzavřeném zasedání a zveřejněn má být až po té, co bude prodáno. Investiční bankéře a brokery vláda vybere v uzavřeném řízení. Nechceme vládu podezírat z temných úmyslů, ale tato volba je špatná.

Oficiálně ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že vláda chce zamezit rozkolísání ceny a spekulacím. Jenže kapitálový trh je na spekulacích a spekulantech přece založen. Toto je nesmyslná obhajoba. A pokud jde o zneužívání informací, tomu se nejlépe zabrání právě otevřeností.

Myslíme si, že vládě jde o něco jiného. Chce zařídit, aby získal akcie sám ČEZ, protože ten pak bude muset snížit základní jmění a vládě se nezředí vlastnický podíl. Vláda se asi bojí, že Evropská komise by oficiální prodej akcií přímo ČEZ nepovolila jako nesoutěžní jednání. Možná chce i zabránit vstupu ruského kapitálu. Když už chce ale vláda brát z ČEZ peníze (i když by bylo lepší nechat je pro penzijní reformu), má prodávat průhledně - nebo schválit mimořádnou dividendu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.