Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Svěží styl knížecí

18.10.2007
Je to prohra a beru za to odpovědnost, zahájil sám od sebe ministr zahraničí Karel Schwarzenberg sněmovní rozpravu na téma »proč republika prohrála soutěž o pozici nestálého člena Rady bezpečnosti«. A sklidil velký potlesk.
Opět se potvrdilo, jak osvěžující je knížecí vklad do české politiky. Přiznat chybu, nedokonalost a dokonce odpovědnost? To se nenosí. Pokud už si někdo z politiků (a novinářů) chybu připouští, nedává to najevo, aby nevypadal jako slaboch.
Schwarzenbergovo sebevědomé vystupování nese i praktické ovoce. Opozice i potenciální kritici rázem přišli o trumfy. Po přiznané »prohře« došla Jiřímu Paroubkovi inspirace a jen poněkud neinvenčně promluvil o »kolosální prohře«.
Ministrovo vystupování ostře kontrastuje dokonce i s projevy jeho podřízených. Náměstek Tomáš Pojar například tvrdil, že Chorvatsko jednalo také s Íránem a Fidelem Castrem, takže jsme doplatili na naše principiální pozice. Nic proti principům, ale tyto dvě země by nám trn z paty nevytrhly.
Předseda vlády zas tvrdí, že jsme prohráli kvůli tomu, že jsme »silnou zemí EU a NATO«. Vicepremiér Alexandr Vondra pravil, že je prohra možná užitečná, protože nám umožní soustředit síly na jiné věci. Proč jsme se tedy ale tak snažili? Ano, jde hlavně o prestiž a na běhu světa naše »nečlenství« mnoho nezmění. Ale pokud nám o tu prestiž tak šlo, je směšné to teď bagatelizovat. A neúspěch maskovat. Ještě že šéf diplomacie myslí a mluví jinak.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.