Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Temné a světlé stránky krize

13.11.2007
Po krizi důvěry na úvěrových trzích přichází do USA také krize spotřebitelské důvěry. Vše nasvědčuje tomu, že Spojené státy směřují k poklesu. Evropské statistiky zase poukazují na pokles podnikatelské důvěry. A ceny ropy sice mírně poklesly, ale magická hranice sta dolarů za barel bude nepochybně brzy znovu atakována. Světová ekonomika se bude muset vyrovnat se čtyřmi trendy: s přistáním americké ekonomiky, s rostoucí inflací a cenami energií, s pádem dolaru a krizí na úvěrových trzích.

Příští rok recese v USA?

Podle komentátora deníku FT Wolfganga Munchaua se dopady americké krize hypoték budou měřit v letech spíše než v měsících. Dnes se prý nacházíme v desetině krize s ohledem na její trvání, sotva v desetině s ohledem na její náklady a dopady zatím pociťujeme rovněž sotva z desetiny. Bývalý člen vedení Bank of England (britská centrální banka) Willem Buiter na svém blogu upozorňuje, že hypoteční krize je pouze vrcholkem ledovce. Špatné oceňování aktiv se podle něj totiž týká i kreditních karet, půjček na automobily a spotřebitelských půjček. Na jiném blogu ekonom Nouriel Roubini zase vysvětluje, jak se bude krize přelévat do dalších segmentů ekonomiky: pád cen nemovitostí omezí pocit bohatství, sníží se možnost ručení za úvěry, vysoké ceny ropy sníží disponibilní příjem, sníží se spotřebitelská důvěra a zpomalí se vytváření nových pracovních míst.

Evropské konsekvence

Dopad turbulencí na Evropu má několik vrstev. I evropské banky si spálily prsty v amerických hypotékách a podobně jako v USA nebude ještě dlouho celkový rozsah ztrát znám. Podnikatelská důvěra v unii podle statistik prudce klesá právě v důsledku nervozity na trzích. A padající dolar oslabuje a bude oslabovat vývozní schopnosti evropských exportérů. Evropský komisař pro měnové záležitosti Joaquin Almunia také varuje před poklesem cen evropských nemovitostí, především v Irsku a Španělsku. A tento pokles cen poškodí i růst. Přesto to zatím vypadá, že Evropa turbulence ustojí. Včera například zveřejnil MMF studii, ze které vyplývá, že růst v Evropě se příští rok zpomalí o pouhou polovinu procenta z 3,7 % na 3,2 %.

Ropa

V případě cen ropy lze konstatovat, že svět zažívá třetí ropný šok v životě jedné generace. Současný je ale odlišný od těch předchozích. Ač také vyvolává nervozitu spotřebitelů a investorů, podstatné je, že jde o první ropnou krizi způsobenou poptávkou. Dřívější šoky byly způsobené náhlým výpadkem těžby na Středním východě. Současná »krize« je ale dána postupným růstem poptávky, tím, jak stamiliony Číňanů a Indů opouštějí chudobu. Zatím se nezdá, že růst cen ropy výrazně poškozuje ekonomický růst, světová ekonomika totiž vstupuje s vysokými cenami ropy na neznámé teritorium. Pravdou ale je, že zatímco dřívější ropné šoky provázela hysterie, fronty, vyprodávání zásob, inflace a nešťastné pokusy vlád o cenovou regulaci. Nic takového se dnes neděje.

Na zlém je i leccos dobrého

A nyní k tomu světélku na konci tunelu. Nejprve k ropě a energiím. Růst cen probudí voliče k tomu, aby po politicích začali žádat řešení. Ti budou tlačeni k tomu, aby přicházeli v oblasti energetiky s vizemi a koncepcemi. Ztráty spojené s riskantními hypotékami povedou nakonec k rozumnějšímu chování bank, k lepšímu účtování aktiv a k efektivnější regulaci. Je to možná »wishful thinking«, ale zkušenost roku 2007 možná umožní lidem lépe prohlédnout příští bubliny. Mluví se o tom, že Evropa i Amerika napříště sjednotí přístup k účtování aktiv a více sjednotí bankovní regulatoriku. A nakonec pád dolaru vůči euru. Ten se zdá být sice prudký a drtivý, pomůže ale Americe omezit propastnou obchodní nerovnováhu, která ji dlouhá léta trápí. Paradoxně ovšem kurz dolaru nás možná více trápí v Evropě, než že by nedával spát Američanům. V USA platí za největší politikum kurz dolaru vůči čínskému jüanu. Ten se zdá být Američanům vůči dolaru podhodnocen.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.