Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Tlustý a Kalousek, inženýři financí

HN.IHNED.CZ  19. 1. 2007

Poněkud stranou rychlého politického vývoje je návrat nedávno téměř odepisovaného Miroslava Kalouska. Jedním z důvodů je fakt, že nový šéf lidovců Jiří Čunek se v Praze a ve vysoké politice ještě moc neorientuje a Kalouska potřebuje jako průvodce. Kdo viděl přímý přenos jednání trojkoalice s ČSSD, musel si všimnout, že Kalousek mluvil k věci, kdežto Čunkův projev byl tak zmatený, že ho Topolánek musel utnout.
Kalousek sice není narozdíl od Čunka místopředsedou vlády, obsadil však nejdůležitější úřad. Ministerstvo financí má portfolio široké málem jako všechny ostatní resorty dohromady: privatizace, další zbytkové funkce Fondu národního majetku, Konsolidační agentura, výběr daní a cel, příprava a správa rozpočtu, propočty všech reforem, statistika, makroekonomické prognózy, státní dluh... Řídit tento úřad není žádná selanka a užívání si moci, ale především náročný a stresující post.
Bude Kalousek dobrým ministrem? To zatím netušíme. S jeho předchůdcem Vlastimilem Tlustým ho spojují "drobné podobnosti". Oba ekonomičtí experti svých stran nemají ekonomické vzdělání: Tlustý je inženýr zemědělství, Kalousek inženýr chemie. Oba bývali náměstky, Tlustý na zemědělství, Kalousek na obraně, za oběma se z té doby táhne pochybná pověst. U Kalouska to bylo kvůli sporným armádním zakázkám a přátelství se zbrojařem Richardem Hávou z Omnipolu, u Tlustého kvůli snaze prosadit exkluzivní poradenský kontrakt pro japonskou banku Nomura v plzeňských pivovarech (již v roce 1992).
Oba pak šéfovali rozpočtovému výboru a v určité době navrhovali zakázat poslancům zneužívat rozpočet pro dotace do volebních okrsků. Ačkoli se oba předtím na tomto "porcování medvěda" podíleli s téměř barokní smyslností. Oba v parlamentu kritizovali způsob převzetí IPB Československou obchodní bankou, Tlustý ještě razantněji než Kalousek.
Oba měli blízko k České konsolidační agentuře. Tlustý byl předsedou její dozorčí rady, Kalousek jejímu bývalému řediteli (dnes členu bankovní rady ČNB) Pavlu Řežábkovi z přátelství věnoval samurajský meč.
Tlustý nikdy nikomu neprozradil, zač si koupil vilu, Kalousek zase vlastní luxusní byt po Richardu Hávovi, na nějž mu oficiálně půjčil zastřelený švagr.
Pravda, Kalouskovi slouží ke cti, že na rozdíl od Tlustého nebyl v husákovské KSČ.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.