Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Tlustý přitvrdil

HN.IHNED.CZ  10. 4. 2007

Poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý to řekl jasně: reformu v podobě, kterou předkládá vláda, nepodpoří. Je přitom nepravděpodobné, že autor "modré šance" a "tlusté peněženky" bude hlasovat proti, spíše se zdrží. Kdyby však přece jen řekl "aktivní ne", musela by koalice získat přeběhlíky, pro "aktivní ano". Spokojí-li se však Tlustý s opuštěním sálu, postačí vládě, když Pohanka s Melčákem učiní totéž.

Tlustý má pravdu v tom, že reforma vypadá úplně jinak než ODS (a on sám) slibovali před volbami. Na vině nejsou pouze koaliční kompromisy. Většiny radikálních kroků se zalekla především sama ODS. Tlustý se nemýlí ani v tom, že reforma nijak nezjednodušuje daňová přiznání. Má ale nějaký plán? Chce shodit vládu? Chce velkou koalici? Nebo trafiku? Chce vyburcovat veřejné mínění? Možné je, že nechce vůbec nic. Třeba je opravdu pouze uražena jeho ješitnost, nebo má opravdu problém návrh podpořit.

Zbývá několik scénářů: ODS si opravdu "koupila" Melčáka s Pohankou a reformní balík projde. Pokud však jako celek padne, Paroubek ani komunisté nebudou tlačit na předčasné volby a nechají vládu dusit. Té pak nezbude nic jiného než zákony dávat do sněmovny zvlášť a vždy o podpoře jednat: tu s ČSSD, tu s přeběhlíky, tu s Tlustým. Ten možná věří, že jeho chvíle ještě přijde. Jistotu nemá. Tu ale nemá nikdo.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.