Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Trhu otevřené nebe

HN.IHNED.CZ  23. 3. 2007

Všechny možné evropské summity se v posledních letech vyznačují tím, že se lídři nedokážou dohodnout skoro na ničem, od ústavy po zemědělskou politiku. Proto potěší, že se Evropská unie "v předvečer" svého 50. výročí na něčem důležitém shodla. A navíc na kroku, který je liberalizační, deregulační, který zbavuje státy ochranářských chapadel. Všech dvacet sedm ministrů dopravy unie včera jednomyslně schválilo dohodu s USA, že transatlantické lety se plně otevřou konkurenci.

Evropské aerolinie budou moci létat kamkoli do USA a naopak. Povede to k větší konkurenci i k nižším cenám. Liberalizace také vyvolá akvizice a transatlantická kapitálová spojení aerolinek.

Vady na kráse se najdou: dohoda začne platit o pět měsíců později, než se původně plánovalo, a ještě nebude možné, aby evropské aerolinie lítaly mezi americkými městy a naopak. Jenže další částečná liberalizace vzájemných vlastnických omezení mezi oběma největšími trhy, které dohoda stanoví, de facto nové, svobodnější mantinely umožní.

Je tu i přesah. Každé posílení obchodních a investičních vztahů mezi EU a USA, každý krok k vzájemné otevřenosti a důvěře pomůže v důsledku i politice. Jak všichni víme, vztahy mezi většinou velkých států unie a USA dosti skřípou.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.