Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Tři evropské roky

hn.ihned.cz  2. 5. 2007

Bývalé středoevropské sovětské satelity právě slaví tři roky od vstupu do Evropské unie. Nebo jinak: Evropská unie právě slaví tři roky od svého předposledního rozšíření.

Z obchodního pohledu jsou benefity zřejmé. Pokračuje příliv investic, HDP roste, export kvete. Stali jsme se pevnou součástí jednotného trhu. Země těží ze své přirozené geografické polohy, má levnou a relativně vzdělanou pracovní sílu. Úspěchy v obchodu mají i své náklady: nejsme už schopni absorbovat nával tranzitní dopravy. Kolem měst rostou hory nevzhledných překladišť.

Co ale dlouhodobá ekonomická prospěšnost? Tady už je o čem diskutovat. Zatímco před vstupem do unie se většina nových členských zemí snažila reformovat, po vstupu přichází letargie, středoevropská politika získala odér zkaženosti.

Jako bychom potřebovali bič. Nedaří se reformovat zduřelý stát a ztuhlý pracovní trh, proměnit školství, zdravotnictví a penze. Sociální přerozdělování vytlačuje z rozpočtů rozumné výdaje. Spoléháme se na to, že nějaké peníze na infrastrukturu z Bruselu přijdou, a bolestivé reformy odkládáme. Paradoxem je, že není jisté, jestli republika dokáže získat z Bruselu víc, než odvede.

Co jsme naopak unii dali my? Do evropského parlamentu jsme poslali Remka, Železného a Bobošíkovou. Získáváme pověst státu, který je proti další integraci unie (budiž), nenabízí ale jinou pozitivní vizi či ideál. Pořád se tváříme, že "my" jsme my Češi a unie jsou "oni". Nejde ale jen o idealismus. Nemáme ani pověst obratných vyjednavačů, kteří si umí najít spojence na důležité věci. Veta vyplácáme na pivo, pak nám chybí síla jinde.

Takže co nám dělá radost? Snad jen to, že naše země v unii navazuje na určitou dobrou tradici "havlovské" zahraniční politiky. Vážíme si svobody a lidských práv a jsme tím již známí. Začíná to být náš trademark. Važme si toho.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.