Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Uleželé vepřové půlky

28.8.2007
P olicie obvinila bývalé šéfy Komerční banky včetně tehdejšího ředitele Jana Kollerta z úvěrového podvodu ve výši téměř půl miliardy korun. Úvěry pro Františka Chvalovského měly sloužit k financování obchodů s vepřovými půlkami. Chvalovský použil peníze na něco jiného: z účtů na pobočce směřovaly stamiliony úplně jinam, než měly, do obchodních firem IMEX Trading, ČAS, Jihočeským pivovarům, ale i do fotbalu - FK Chmel Blšany.
Proč tak pozdě? Všechny »nové« informace jsou veřejně známy od února 2000. Je logické, že Chvalovský měl na nejvyšších místech v bance komplice. Je a bylo to zřejmé z mnohých podpisů a také z toho, že z účtů v Komerční bance šly peníze na jiné účty, než bylo smluvně schváleno.
Kolem celé kauzy je spoustu paradoxů. Jiřina Kaplanová, bývalá šéfka oddělení financování obchodů v KB (tedy v manažerské hantýrce na úrovni minus dva), za tyto úvěry pro Chvalovského už byla odsouzená, ale soud s fotbalovým bossem se ještě nekonal! Nyní policie obviňuje lidi z vyšších úrovní uvnitř banky, o Chvalovském znovu ani řeči! Kaplanová bude ještě souzena za tytéž akreditivy ve známé kauze BCL Baraka Alona, ale představenstvo banky bylo již osvobozeno. Proč státní zástupci tyto věci nesloučí?
Otázka, zda to má všechno ještě smysl, začíná být oprávněná. Rychlé potrestání zločinů - jako v amerických defraudacích typu Enron, Worldcom a Tyco - má dvojí význam. Za prvé: nová kriminalita nepřijde do módy. Za druhé: lidé neztratí důvěru v systém a právní řád. O to první u nás už vůbec nejde. Banky jsou dávno zprivatizované a noví vlastníci si je dobře hlídají. A u toho druhého je otázka, zda obvinění, které přijde osm let po zločinu, má ještě něco společného s právním státem.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.