Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Úpadek Francie a zjevení v Českých drahách

HN.IHNED.CZ  4. 5. 2007  

Napsat, že je Francie v úpadku, to si teď možná mohou dovolit Angličané, když se to píše v Praze, působí to trapně.

V souvislosti s prezidentskými volbami bylo lze si ve více českých novinách přečíst, že "Francie je v úpadku". Inu, znovu se potvrzuje, že není důležité, co se říká, ale také, kdo to říká. Napsat, že je Francie v úpadku, to si teď možná mohou dovolit Angličané, když se to píše v Praze, působí to trapně.

Jsou Češi tak příkladní?

Ano, je pravda, že Francie je dnes nemocným mužem Evropy: růst je slabý a zemi souží téměř devítiprocentní nezaměstnanost. Je pravda, že česká ekonomika zažívá boom díky expanzi průmyslu, je rovněž fakt, že nezaměstnanost v této zemi již třináctý měsíc za sebou klesá. Když si ale toto odmyslíme, stejně tak si mohou pomýšlet ve Francii, že v úpadku jsme my. Vezměme si například českou politiku. Z té mizí elity horem pádem. To je ta země, kde měli Havla, teď mají Topolánka, Paroubka a Klause. To je vzestup!

Jsme zemí, která šestnáct let po pádu komunismu nedokázala zatočit ani se zlodějskými taxikáři. Ve Francii nemyslitelné.

Jen se podívejme, co se u nás staví. Kolem velkých měst vyrůstají kolonie šmíráckých šmoulostaveb. Nic takového se ve Francii neděje. Srovnejme si úroveň veřejnoprávních televizí, médií a veřejné debaty. Kdo je v úpadku?

Vezměme si péči o "kulturu" (tu "kamennou" i drobnou alternativní či tzv. živou) a veřejný prostor. Nevšiml jsem si, že by lidé ve Francii šlapali do psích lejn (i když kolegové si toho všimli) a o úrovni francouzské kuchyně a úpadku té české bychom mohli psát dlouho. A co třeba úroveň cestování na železnici? A srovnejme si, jak se lidé oblékají. Takto bychom mohli pokračovat do omrzení.

Každý chvilku tahá pilku

Ještě ale k ekonomice. Francie má problémy především na trhu práce. Tamější podniky (a mnohé z nich jsou globálními hráči) si nevedou špatně. Airbus není prototyp francouzského průmyslu.

České banky a podniky jsou rozparcelovány mezi globální hráče. (Docela nám to svědčí.) Francouzi jsou ale hrdí na to, že podniky jim většinou patří (moc jim to nesvědčí, ekonomický nacionalismus je zdrojem problémů). Potíž je v tom, že oni "v úpadku" se na nás mohou dívat jako na nádeníky VW, Siemensů a Citroenů.

Když jsme u "nemocného muže Evropy". Stačí když na to popatříme s odstupem, a dojde nám, že každý chvilku tahá pilku. V 70. letech byla nemocná Británie, v 90.letech stonalo Německo, donedávna Itálie (ta stoná dosud, ale po pádu komunismu ve střední Evropě dával tamější růst leckdo za příklad), teď je to Francie. A nemocný muž světa? To bylo v 90. letech Japonsko (už to neplatí) a koncem 70. let a znovu na přelomu 80. a 90. let to byly USA. Francie je bezpochyby dost chytrá na to, aby se vzpamatovala. Je jen otázka, jak dlouho to potrvá. Když vezmeme v úvahu ještě o něco delší perspektivu, najdeme i příklady relativního pádu, který stále pokračuje. Taková Argentina byla před sto lety nejbohatší zemí světa. Podobný osud ale Francii nepotká. Evropa je propojený organismus. Argentina před sto lety byla "ostrov prosperity" na jinak velmi zaostalém kontinentu.

Potíž Francie je, že ona nesnese, aby jí recepty o flexibilitě, deregulaci a liberalismu nosil někdo zvenčí. Musí si na to přijít sama.

Nové tváře na drahách

Členy dozorčí rady Českých drah se stali šéf ČEZ Martin Roman a bývalý ministr za ČSSD Karel Březina. Trochu záhadné angažmá. Pokusíme se tedy o spekulaci.

Nejprve k Romanovi. Kdo si s ním kdy přečetl rozhovor, dozvěděl se, že pracuje čtrnáct hodin denně a nemá vůbec čas. Kde ho vezme zrovna na České dráhy? ČD odebírají cca dvě procenta energie vyrobené ČEZ. Stojí to za to?

Je slyšet, že dozorčí rada je přestupní stanicí k tomu, aby Roman začal dráhy řídit. Tlak na jeho odchod z ČEZ sílí i uvnitř ODS (poslanec ODS Rádl napsal tento týden kritický text o ČEZ do MF Dnes). Vzhledem k tomu, že má Roman vyděláno na deset životů, mohly by být dráhy výzva. Udělat z nich dynamický podnik, to by se opravdu proslavil.

Je tu ale i jiný pohled. Roman působil v plzeňské Škodovce: a ta je zásadním dodavatelem ČD (lokomotiv i dopravních systémů). Lze skutečně vyloučit, že Roman nemá už v Plzni žádný zájem?

S Karlem Březinou je to také zajímavé. Ministr Aleš Řebíček tvrdí, že "opozice má nárok na kontrolní post" v Českých drahách. Co tak najednou? Nejde o výsledek jednání s Paroubkem. Březina patří v ČSSD mezi zemanovce. Server aktualne.cz nedávno informoval, že ministr Řebíček spolupracuje s Miroslavem Šloufem. V kuloárech se mluví o tom, že kdyby odešli zelení z vlády, pokusí se Dalík se Šloufem získat podporu zemanovců...

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.