Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Utrženi ze řetězu

HN.IHNED.CZ  20. 8. 2007

Ministerstvo financí vyostřilo spor s ČSOB. Úvěr od Evropské investiční banky, která v Česku financuje stavbu protipovodňových opatření za více než patnáct miliard korun, měl administrovat právě tento ústav. Kalouskovo ministerstvo teď ale bance s poukazem na její spor se státem oznámilo, že jí zakázku odebírá. Výstavba infrastruktury, která má chránit občany před povodněmi, se tak prodlouží nejméně o půl roku.

Vylučovat z veřejných zakázek banku, která je ve sporu se státem, je - řekněme diskutabilní. V civilizovaném světě se podobná pomstychtivost nenosí. Když už chce stát válčit, bylo by logičtější nezvat ČSOB do nově vypisovaných tendrů než rušit rozběhlé akce. Takto se totiž rukojmím stávají i ti, kdo nemají se sporem nic společného: obce, kraje, podnikatelé, zaměstnanci stavebních firem. Ti všichni teď budou muset měnit zásadním způsobem plány. Hlavně úřad ale bezohledně riskuje: co kdyby přišly na jaře povodně? Kdyby se jelo podle plánů, mohly být do té doby důležité projekty hotovy, zatímco se teprve na jaře začne stavět.

Zástupci ministerstva navíc nemluví pravdu, když tvrdí, že za ČSOB může zaskočit centrální banka, která spravuje účty státního rozpočtu. Podobné projekty všude ve světě administrují komerční banky. Velký úvěr dostane stát, ale stovky těch malých postupně distribuují komerční banky. Ze zákona není záskok ČNB za ČSOB ani možný. Národní banka je nezávislou institucí a není možné, aby zaskakovala za vládu jen proto, že se kabinet rozhodl pro tvrdé metody v obchodním sporu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.