Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

V zajetí partajnictví

25.9.2007
Návrh ministra financí Kalouska na novelu zákona o »rozpočtovém určení daní« se zdál být na první pohled rozumný. O zhruba 2,5 miliardy korun měl navýšit rozpočty menších obcí tak, aby mohly pružněji spolufinancovat projekty EU. Zdá se to být jasné jak facka.
Výkonná rada ODS ale nastoupila na Kalouska zhurta po partajnicku. Lidovci mají voliče v malých vsích na Moravě a Kalousek si chce přihřát malou domů - to nedovolíme!
Tentokrát ODS partajní hru přehání, podobné věci by se rozhodně neměly řešit podle stranického klíče. Spor mezi ministrem a Topolánkovou stranou ale pomáhá obnažit to, jak je náš systém příjmů veřejných rozpočtů komplikovaný, přerozdělovací, centralistický a nepřehledný, jak likviduje konkurenci. Většina daní jde nejdříve do centra a pak se obcím složitě vrací. Bylo by lepší, kdyby například do daně z nemovitostí stát vůbec nemluvil a stala se z ní výsostná doména obcí. Stejně tak by bylo rozumné, aby šel obcím rovnou i větší podíl z daně z příjmu.
Pro občany by pak byla kvalita samosprávy jedním z ukazatelů, podle kterých se budou rozhodovat, kde se usadí. Někde budou vyšší daně a skvělý servis. Jinde nižší daně a slabší servis a jinde vysoké daně a ještě k tomu špatný servis. Místo měření obcí na malé, menší a velké by bylo dobré posílit zdravý prvek soutěže. Normální je, že se obce přetahují o ekonomicky činné občany a podnikatele, aby se usadili právě u nich.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.