Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Vlajka Tibetu na úřadě

HN.IHNED.CZ  9. 3. 2007

Ministr životního prostředí a předseda Strany zelených hodlá dnes vyvěsit tibetskou vlajku nad svou ministerskou budovou. To je posun. I když Češi patří v tomto ohledu ve světě mezi lídry, až dosud tato vlajka visívala na některých radnicích, známé je hlavně každoroční vyvěšování na Praze 3, spojené s rituálním hudrováním žižkovských komunistů.

Ministerstvo zahraničí nemá s Bursíkovým počínáním žádný problém. Není se čemu divit. Karel Schwarzenberg je ministrem za Stranu zelených, jeho první náměstek Tomáš Pojar je bývalý ředitel Člověka v tísni. Jiří Paroubek se jistě bude čertit: Diletanti ničí výdobytky zahraniční politiky ČSSD. Zlobit se bude i Václav Klaus, ale ten se zlobíval vždy, když přiletěl dalajlama.

Může ministrovo počínání ohrozit náš byznys s Čínou? Těžko. Čína je světovou dílnou a bude nás zásobovat zbožím pořád víc. Slavný vývoz investičních celků a výstavba elektráren příliš nenesou, vše musíme nejdřív zaplatit sami. A zájmy firem jako PPF, které chtějí dobýt čínský finanční trh, jsou jejich soukromou věcí. Vždyť firma PPF nemá ani domicil v Česku, takže nejde o českou firmu, kterou má česká politika hájit.

Tibetská vlajka je určitý módní symbol svobody, který celý svobodný západní svět sdílí. Ta vlajka netrápí ani pravici, ani liberální levici. V každém případě ale Bursík dokáže jako talentovaný politik nastolovat témata a získávat mediální pozornost.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.