Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Vrátit Janotu je dobrý začátek

HN.IHNED.CZ  19. 1. 2007  

Přes "vnější podobnosti" je tu významný kvalitativní rozdíl. Kalousek rozumí veřejným financím o poznání lépe než Tlustý. Přinejmenším bude konzervativnějším ministrem, mnohé Tlustého ekonomické představy jsou poněkud dobrodružné. Jen těžko si představit, že by se Kalousek dopustil podobného agresivního faux pas s pofidérními inzeráty o katastrofálním stavu veřejných financí.
Kalouskovi se povedl první důležitý tah: povolal zpět do funkce náměstka pro rozpočet Eduarda Janotu. Janota je jeden z mála lidí, kteří rozpočtu opravdu rozumějí, a chceme-li vybudovat opravdu nepolitickou státní správu, Janota byl prototypem loajálního nepolitického "státního tajemníka".
Od Kalouska je to chytrý (a - přiznejme to - správný a rozumný) signál dovnitř úřadu: Janota měl velkou autoritu a jeho odvolání (poté, co se postavil proti lživému inzerátu, který zneužil jeho jméno) bylo osazenstvem ministerstva vnímáno jako nespravedlnost. Kdyby zůstal mezi vyhozenými, vyznělo by to jako neblahý signál: Oprávněná kritika se nevyplácí, lepší je vždy mlčet a být servilní. Návratem Janoty si Kalousek získá přízeň úřednictva a celý kolos se mu bude lépe řídit. Počkejme ale ještě, jaké poradce si Kalousek přivede.
A poznámka ke kvalifikaci ministrů. Bylo by skvělé, kdyby se v čele financí konečně začali objevovali i lidé, kteří mají prestižní západní vzdělání, zkrátka nejlepší ekonomové, jaké země má. Když mohou - či mohli - být v bankovní radě, proč by nemohli sloužit na ministerstvu. Koneckonců ve Spojených státech je běžné, že ministrem financí je eso z Harvardu či z Wall Streetu. Což souvisí i s tamním systémem politických stran. Republikánem či demokratem je každý, kdo se za něj prohlásí, nejen zasloužilý funkcionář. Že je to naivní touha? Co má být, k takové naivitě se lze hrdě hlásit.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.