Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Vyšetřování gripenů: fáze nula

HN.IHNED.CZ  21. 2. 2007  

Britské Financial Times mají novinku: už i švédská policie prošetřuje, zda nebyly při prodeji stíhaček gripen zneužity tajné fondy britsko-švédského konsorcia British Aerospace (BAE)/Saab. Deník MF Dnes upozornil, že Britové prošetřují i možné úplatky v Česku.
Je to razantní pohyb, anebo se teprve probudili reportéři, kteří začínají klást otázky britským, švédským či českým úřadům?

Yes, zkoumáme i Čechy

V prosinci vzbudil v Británii rozruch generální prokurátor lord Goldsmith, když s odvoláním na vyšší bezpečnostní zájmy zastavil vyšetřování možné korupce BAE Systems v Saúdské Arábii. Jinými slovy: britská vláda se rozhodla, že tato země je natolik důležitým spojencem, že vyšetřování saúdské královské rodiny by mohlo narušit křehké spojenectví.
Už na podzim se ale v denících Financial Times či Wall Street Journal objevily informace, že kromě podezření v Saúdské Arábii prověřují angličtí detektivové také velké zakázky BAE Systems v dalších šesti zemích včetně České republiky (dále jde o Tanzánii, Jižní Afriku, Katar, Chile a Rumunsko). Není zatím vůbec jasné, co se od té doby stalo kromě toho, že se novináři dotázali, zda jsou vyšetřovány možné korupční vazby také na Česko. A odpověď britských autorit podle očekávání zněla "yes".
Stejná odpověď logicky zní od české policie, kterou britští partneři požádali o pomoc. Ale jak "akční" tato vyšetřování jsou?

Poradce s černým fondem

Podle MF Dnes si britští detektivové sestavili seznam těch, kteří mohli zakázku ovlivnit. Jsou prý na něm "známá jména vysoce postavených politiků". Takový seznam může ale sestavit každý. Kdo by na něm měl být než vysoce postavený politik, když gripeny měly být zbrojní zakázkou desetiletí?
Z výsledků vyšetřování vyplývá, že BAE Systems vytvářely černé fondy v daňových rájích, ze kterých platili také české spolupracovníky. To je samozřejmě alarmující a velmi podezřelé. Otázkou ale je, zda se podaří získat také důkaz, zda ti nejrůznější místní "přeplacení" poradci, analytici, právníci a experti na ovlivňování médií upláceli politiky a úředníky.

Tři indicie...

Je jisté, že tu byl přinejmenším velký tlak a obrovské pokušení.
1. Vyplácení provizí při zahraničních kontraktech bylo až donedávna na Západě legální; u velkých zbrojních konsorcií navázaných na vlády a tajné služby to platilo dvojnásob. Když to legální být přestalo, zbrojní firmy si vytvořily "černé fondy", metody však zůstaly stejně dravé, drsné a nevybíravé.
2. Různé "offsetové programy" spojené se zbrojními zakázkami jsou záměrně tak složitě konstruovány, že jejich finanční výhodnost se pak velmi obtížně ověřuje.
3. Další indicií v České republice jsou sevřené šiky hlasujících poslanců. Proč byli všichni poslanci z ČSSD vždy jednomyslně pro gripeny? Copak šlo o závazné hlasování, o ideologické téma jako například zákoník práce? Proč byly podobně sevřené šiky ve straně lidové? Nebyla zde také nabídka na sycení stranické pokladny?

...jenže obchod splaskl

Proti tomu mluví skutečnost, že obchod nakonec nevyšel. Gripeny (a pouze polovinu původního počtu) jsme si posléze pronajali od švédské armády. Nestává se běžně, že by někdo doručil úplatek, když není zajištěn úspěch operace.
Pokud se u nás vůbec někdy podaří něco doložit, bude to spíše pokus o uplácení než uplácení samé. To jsou ale zatím spekulace. Jsme teprve v nulové, předstartovní fázi. Možná v ní i zůstaneme.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.