Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Vystřídat Janečka

HN.IHNED.CZ  12. 2. 2007

Ředitel České televize Jiří Janeček by měl odejít. Zároveň by bylo záslužné, aby vrátil statisícové prémie, které mu nedávno nadělila Rada ČT. Důvod je zřejmý: buď je pan ředitel lajdák, anebo o skutečnosti, že jeho náměstek a dlouhodobý známý František Lambert byl milicionář, dobře věděl a záměrně se ji spolu s ním pokoušel tajit. Obojí je hodně špatné.

Nebýt agent StB, nebýt příslušník StB, nebýt vysoký funkcionář KSČ nebo příslušník Lidových milicí - to jsou v České republice zcela srozumitelné, známé a zákonem dané předpoklady pro vykonávání vysokých funkcí ve státní správě a také v České televizi.

Lambert svůj dopis, kde potvrzuje své členství v milicích, poslal až den poté, co tutéž informaci získali senátoři. Tedy žádný náhlý nával výčitek, ale vynucený ústup. Pro výkon funkce by stačilo písemné prohlášení, že jmenovaný v milicích nebyl. Lambert ho nedodal a Janečkovi to nevadilo.
Lambert nejspíš není upřímný, když tvrdí, že do milic vstoupil v roce 1988 pod silným nátlakem. Možná by se našly případy, kdy někoho velkou silou přemlouvali ke vstupu do KSČ. Že by ale někdo byl vydírán, aby vstoupil do milic, o tom není nic známo. Každý ale v milicích složil nějakou přísahu.

Moralizování a rozbor něčího svědomí nechme ale laskavě na svatém Petrovi. Důvodem k Janečkově rezignaci je flagrantní porušení zákona. Nepředloží-li někdo řidičák na náklaďák nebo autobus, nesmí řídit náklaďák nebo autobus. Když někdo řídí náklaďák bez řidičáku, odpovědný je nadřízený, který mu to umožnil. Nic více a nic méně.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.