Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Za korupci podmínka?

17.10.2007
Zdá se to být taková spíše malá, zastrčená zpráva, vždyť v ní padl jen podmíněný trest. Bývalý starosta Nového Boru byl za přijetí úplatku odsouzen k roku vězení s odkladem na dva roky. A musí zaplatit pokutu sto tisíc korun.
Letos v březnu byl starosta Radek Nastič (ODS) zadržen těsně poté, co převzal úplatek sto padesát tisíc. Šlo o prodej domu ve vlastnictví města. Když se korupce provalila, městská rada obchod zrušila a starostu odvolala z funkce. Celá věc je důkazně tak jednoduchá a jasná, že soudce ani nesvolával hlavní líčení a rozhodl takzvaným trestním příkazem.
Jestli chceme takto bojovat s úplatkářstvím, můžeme to rovnou zabalit. Podmínka za tak flagrantní zločin je směšná.
Jediná země na světě, kde se korupci podařilo zlikvidovat, je Singapur. Důvody jsou dva: vysoké platy úředníků a tvrdé tresty za korupci, většinou popravy. Strašit se však v Česku, respektive na Českolipsku, rovnou Singapurem, kde se pod hrozbou lynčování nesmí ani žvýkat, plivat a naopak se musí vzorně splachovat toaleta, přece jen nemusíme.
Stačí se podívat na Slovensko, kde kvůli korupci a boji s mafiemi zavedli elitní Speciální soud. V srovnatelném případu z roku 2005 - starosta obce Veľký Meder si vzal 300 tisíc slovenských korun za to, že nevypoví nájemní smlouvu - udělil dva roky a osm měsíců natvrdo a pokutu 300 tisíc.
Proti korupci se nebojuje jen tvrdou represí. Důležité je i zjednodušování pravidel, omezení byrokracie a zmenšování státu. Jenže bez represe to také nejde. A tak jasný případ jako novoborský bývá málokdy: žádní provokatéři, žádní agenti, žádné pochybnosti. Takový zásah se policii povede odhalit opravdu jen málokdy. Takže znovu: proč jen podmínka?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.