Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Zakalený obchod s ČEZ

HN.IHNED.CZ  17. 5. 2007

Tento stát je nepoučitelný a pořád se vydává třetími cestami. Jako by nestačila vzpomínka na 90. léta. Nyní chce prodat sedm procent akcií ČEZ, ale opět se rozhodl jít neprošlapanou cestou. Pokud evropské vlády v poslední době prodávaly balíky akcií energetických firem, vždy postupovaly standardně a předvídatelně. Ve veřejné soutěži vybraly pověřeného brokera a ten pak nabídl akcie, skrze tzv. book building, k prodeji. Takto - tedy osvědčeně a transparentně postupovaly v nedávné minulosti rakouská, italská, finská, polská, řecká a dvakrát francouzská vláda.

Ne tak český ministr financí Kalousek. Vláda prodá sedm procent akcií tajně a cenu oznámí až potom. Komisionářem se stane Česká spořitelna. Ta je vybraná bez soutěže, nakonec se dozvíme, jen za kolik stát prodal. Kdo akcie získal, zůstane tajné. Protože se očekává prodej za tržní cenu, stát počítá s tím, že obchod nepůjde nijak napadnout. Jenže když všechno zůstane tajné, nikdy se nedozvíme, jestli nešlo v "dražbě" prodat výhodněji. Tajnosti jsou obhajovány bezpečnostními argumenty.

Vláda se možná bojí, aby si významný podíl v energetickém monopolu neskoupily firmy vlastněné cizí mocností. Jenže ruské firmy se už teď mohou dostat k třiceti šesti procentům akcií ČEZ, které jsou volně dostupné na trhu. Vzhledem k tomu, že ČEZ zároveň začal stahovat z trhu deset procent vlastních akcií, podíl státu se nerozředí pod žádnou kritickou hranici. Ukazuje se, že ve vládě nesedí nikdo, kdo rozumí kapitálovému trhu. Jinak by nemohl Kalousek tvrdit, že otevřenost nahrává spekulantům. Je to totiž přesně naopak.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.