Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Zelení a koalice

5.10.2007
Ve Straně zelených to vře, možná spíš šumí. Bouří se některé regionální organizace, »permanentní rebel« Matěj Stropnický žádá odvolání ministra Karla Schwarzenberga, bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Pávek žádá pro stranu více ekonomické moci, na postech náměstků a úředníků a místech v dozorčích radách. Mluví se o odchodu zelených z koalice.
Ono to ale nakonec tak horké nebude. Za prvé předseda strany Martin Bursík zatím dokázal každý nátlak ustát. Poslanecký klub s občasnou výjimkou Ondřeje Lišky je vůči němu loajální a poslušný. Jinými slovy: ženy má Bursík pod palcem.
Svůj podíl odvádíme i »my«, tedy média. Když se zrovna nic neděje, stačí se zeptat Matěje Stropnického a ten řekne něco peprného: třeba že je potřeba odvolat ministra zahraničí, neb nedělá zahraniční politiku dost »zelenou«. Mezi námi - jak může ministr zahraničí dělat zelenou politiku?
Úspěšnost politiky zelených lze docela dobře měřit, třeba měřítkem moci skrze podíl prosazené agendy. A zelení zjevně mají moc: zabránili prolomení těžebních limitů, další výstavbě jaderných elektráren, prosazují svou politiku na Šumavě a řadu dalších věcí. Možná, že to je jen pozdržení určitých »nevyhnutelných« věcí, ale reálná moc to je.
A bezskrupulózní tlak na pozice náměstků a místa v dozorčích radách? Pro stranické penězovody je to sice tuze hezká věc, ale je otázka, zda nejsou mnoha voličům zelení sympatičtí právě proto, že se nepřetahují o kdejakou bafuňářskou trafiku.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.