Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

A je to tady

25.1.2008
Druhá největší francouzská banka Société Générale (osmička na světovém trhu a majitel Komerční banky) oznámila nečekanou ztrátu sedmi miliard eur (neuvěřitelných 182 miliard korun). Dílem jde o investice spojené s americkou hypoteční krizí, větší část - patrně - jde na vrub defraudace.
Světová finanční krize se Česka zatím přímo nedotýká ze tří důvodů. První dva se víceméně týkají celé střední Evropy. Oproti Západu stále relativně slabá bankovní konkurence a dobrý hospodařský růst tady vedou k tomu, že ústavy mají slušný zisk z poplatků a solidní zisk z úvěrů. Nejsou tedy tlačeny k investicím do podezřelých produktů. Navíc banky v regionu většinou patří velkým hráčům a ti by svoje dcery k obchodování se složitými a nepříliš průhlednými aktivy ani nepustili.
Třetím důvodem je prostá náhoda. Kdyby taková Česká spořitelna nebyla prodána obezřetné rakouské Erste, ale nějaké německé bance, mohli jsme mít problémy dávno. A ještě včera bychom napsali, že kdyby Komerční banku místo SG získala taková BNP Paribas, o které je od počátku známo, že její fondy prodělaly v americké hypoteční krizi spoustu peněz, bylo by všechno jinak.
KB zatím ale nic vážného nehrozí, má na našem trhu silnou pozici, je slušně zisková a její matka si - obzvláště teď - nebude rozbíjet jednu ze slepic, která snáší zlatá vejce. SG se ale může dostat do situace, kdy bude muset nějakou dceřinou společnost prodat. A to ještě minulý týden chtěli Francouzi pohltit německou Commerzbank...
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.