Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Atomový parlament

23. 5. 2008

Sto devadesát z dvou set českých poslanců je pro výstavbu nových zdrojů jaderné energie. Na první pohled to vypadá jasně: jen co odejdou zelení z vlády, začnou se budovat další bloky. Tak jednoduché to ovšem není.

Diskuse o obnovení investic do jaderných elektráren není pochopitelně výlučně česká. Příklon politických reprezentací k jádru lze zaznamenat leckde - od Německa přes Británii po USA. Ve Francii se jádra nevzdali nikdy. Proto by poslanci měli dobře naslouchat, co se děje ve světě.

Důležitá zpráva přišla nedávno z Británie. V aukci se prodávaly akcie British Energy Group, operátora tamních jaderných elektráren. Skončilo to fiaskem: jako jediný zájemce zbyla francouzská státní EdF. Analytici vysvětlují, že britská zařízení jsou zastaralá. A česká? Je ČEZ se svou jadernou sekcí prodejný někomu jinému než francouzské či ruské státní firmě?

V USA zase zjistili, že nové jaderné elektrárny budou zhruba pětkrát dražší, než se původně předpokládalo. Kvůli růstu cen: od cementu přes zinek po ocel. V USA mají nadto nedostatek jaderných odborníků; nejlepší jsou už v důchodu. Je Česko ochotno k jakýmkoli nákladům? Budou vyžadované státní záruky pro daňové poplatníky ještě únosné? Navíc: všichni velcí dodavatelé investičních celků pro jaderné elektrárny mají na léta dopředu vyprodáno. A rychleji neumějí.

Pokud by Češi oslovili Rusy, pak si mohou být jisti, že východní dodavatel vyprojektuje elektrárnu tak, aby nebylo ani trochu snadné měnit dodavatele paliva. Takže realisticky řečeno: je jisté, že ČEZ bude investovat do nových zdrojů. Ale nikde není psáno, že tyto zdroje budou jaderné. I kdyby si to přálo třeba všech dvě stě poslanců.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.