Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Bém na točně

10. 6. 2008

Primátor Pavel Bém řekl o financování pražských divadel najednou něco úplně jiného, než jsme od něj slýchali dosud. Systém navržený radním pro kulturu Milanem Richterem zkritizoval za to, že nerozlišuje mezi ziskovou a neziskovou sférou a za špatný nápad označil i tolik kritizovanou "dotaci na vstupenku".

Rozlišme nyní důležité od toho ostatního. Podstatná zpráva je, že osvědčeným pražským divadlům přestane hrozit likvidace. Divadelníci totiž nepřistoupili k protestům z plezíru či aktivismu, ale pod tlakem zániku, který klíčovým scénám vážně hrozil. Přichází-li teď naděje na změnu, je to jen dobře.

Posmívat se Bémovi, že "bezpáteřně otočil" nebo "prohrál", je sice možné, ale ne produktivní. Důležitější je, že "otočil" a chce uvolnit cestu k rozumnému řešení. Proč? ODS původně asi neočekávala, že by mohla na svém tvrdém postupu proti "pražské kavárně" (jak se v této partaji hanlivě říká) prodělat. Myslela si, že lidí, co chodí do divadel je pár set, možná tisíc, oproti desítkám tisíc příznivců muzikálu. K tomu lze přidružit i ideologii: "problémové" intelektuály nemají rádi ani na Hradě.

Richter a spol. se ale přepočítali. Zastánců malých divadel jsou desítky tisíc, včetně hereckých celebrit. Zacházení města s kulturou navíc dostalo pro ODS nepříjemný politický nádech. Jiří Paroubek prohlásil Jana Kaplického svým poradcem, řekl, že jako premiér postaví knihovnu, a jeho nová žena vyhlásila sbírku na blob. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek oznámil kandidaturu do Senátu a Václav Havel napsal článek do Lidových novin... A začalo se proslýchat, že podobně jako chobotnice se Paroubek zastane i divadel. To už primátor nemohl dopustit...

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.