Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Bezradní radní

20. 5. 2008

Některé důležité pražské scény možná nepřežijí léto či konec roku. Mimo jiné tak Česko zrovna v době unijního předsednictví utrží pořádnou ostudu. Místo živé kultury návštěvníci najdou šmírácký skanzen. Mezi bábuškami a kýčovitým sklem černá divadla, muzikály, bordely, kasina a muzea středověkého mučení.

Existuje v Evropě ještě nějaká jiná země, kde metropolitní radní předstírají, že navzdory vší námaze nemohou přijít na to, jak rozlišit umění od lidové zábavy? Patrně ne. Nemohou-li něco vykoumat, ať se tedy poučí ve světě. Dozvěděli by se, že divadla s kulturními zásluhami, jako je Semafor, představují dědictví, které může mít umělecky i finančně hubenější roky, ale není radno je nechat padnout na dno.

Dozvěděli by se, že instituce jako festival Tanec Praha nebo Divadlo Archa, které mají relativně krátkou, ale bohatou historii a přinášejí i experimentální umění ze světa, ve světě taky nikdo svévolně neničí. A zjistili by, že privátní mecenáši všude na Západě vyžadují - než nasypou peníze - pomocnou ruku či alespoň přívětivou tvář municipality nebo státu.

Nakonec by snad i pochopili, že hledačům a experimentátorům se má pomáhat droboučkými granty, ale ve velkém množství. Odpad je - jako v rámci vědeckého bádání - velký, slepých stezek bezpočet, ale teprve z experimentů se časem etabluje i uznávané "kamenné umění", které pak stráví i snobové.

Takovou inspiraci ale zřejmě vedení pražské radnice v Evropě hledat nehodlá. Tím spíš by měl vstoupit do jejích konfliktů s ohroženými divadelníky stát. Převzít část zodpovědnosti za udělování grantů - a magistrátu nechat starost o divadelní budovy. Pak by si už radní lámat hlavu s rozlišováním umění nemuseli.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.