Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Bude-li to Clintonová

28.1.2008
Vybírání amerického prezidenta se znovu zajímavě zauzlilo: Barack Obama vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně ještě drtivěji, než se čekalo. V celkovém součtu zůstává mírným favoritem Hillary Clintonová. Demokraté si však paradoxně mohou zkazit »předem vyhrané« volby.
Amerikou zní »dost bylo republikánů«, jenže Demokratická strana zkouší možná až příliš novinek najednou. Dávají voličům na výběr mezi první ženou v úřadě (a první feministkou, což není totéž) a prvním prezidentem černé pleti. Velké riziko pro demokraty spočívá v tom, že vyhraje-li primárky Clintonová, zůstane v listopadovém finále mnoho zklamaných Afroameričanů doma. Nadto Clintonová velmi rozděluje společnost.
Zatímco se demokraté sváří, u republikánů mírně rostou naděje Johna McCaina, který rovněž vyhrál v Jižní Karolíně. Nahrává mu, že jeho protikandidáti se zdají lehce mimozemšťanští a hůř volitelní: Mike Huckabee navrhuje zrušení daňových úřadů a federální daně, Mitt Romney je mormon (většinový volič se toho lekne) a Rudy Giuliani se tak soustředil na Floridu, že dost možná promeškal důležitý úvod kampaně. McCain není zodpovědný za neúspěchy v Iráku ani za rozpočtový deficit, je to čestný člověk a není populista. Ve střetu s demokraty by proto mohl být kupodivu ve výhodě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.