Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Česká zkušenost, Bear Stearns a zelenáči

21.3.2008
Mnohé z toho, co se dnes děje v nejvyšších patrech Wall Streetu, není provinčnímu Česku tak vzdálené. V posledních dnech trhy nejvíce zahýbalo převzetí investiční banky Bear Stearns ze strany J. P. Morgan Chase. Záchrannou akci na bázi trojúhelníkového schématu zorganizovala americká centrální banka (Fed) během několika přísně utajených celonočních jednání. V neděli bylo oznámeno, že »Morganové« zaplatí dva dolary za jednu akcii problémové Bear Stearns. Přitom ještě v pátek stála jedna akcie Bear Stearns 20 dolarů a před půl rokem 150. Centrální banka - krom toho, že to celé upekla - přispěla ještě přímou finanční pomocí v podobě půjčky nemocné instituci.

Tajná noční jednání

Finanční svět dnes upíná pozornost k akci či akcím, které se nápadně podobají převzetí IPB za strany ČSOB v roce 2000. Také tu byla krize likvidity, která se přenesla do krize solventnosti díky pochybným aktivům. V případě IPB to byla aktiva záměrně konstruována tak, že jim nikdo nerozuměl. Aktiva Bear Stearns byla často výsledkem matematického modelování, které mělo eliminovat riziko. Použití modelování se ale ukázalo být »pochybné«. V případě Bear Stearns jde také o příliš velkou banku na to, aby mohla padnout. Také je tu výhodná půjčka centrální banky kupci (v našem případě šlo o záruky), aby mohl (či byl ochoten) vůbec převzít bilanci kupovaného. A je tu i vláda, která vzkázala akcionářům (u nás potichu), že dnes je dohoda možná, a zítra už ne.
V těch samých dnech připravoval Fed ještě záchranný plán pro Lehman Brothers, který zase nápadně připomínal řešení situace Agrobanky v roce 1996.

Vznikne komise?

Asi to nakonec pánové Mertlík, Tošovský, Kavánek, Racocha a další tak špatně nedělali, když se dnes v USA pokoušejí o totéž. Teď ještě počkejme, jestli se americká společnost v této věci také rozdělí na dva nenávistné a nesmiřitelné tábory, jestli vznikne kongresová vyšetřovací komise a jestli akcionáři Bear Stearns vyvolají arbitráž s vládou, která se s nimi následně za tajných podmínek smíří.
Na druhou stranu není zase třeba hrát si na to, že způsob převzetí IPB byl nějakým českým patentem či vynálezem, který kolega Erik Best přirovnává k »robotovi« či »tunelování«.
Přestože taková Anglie nezažila do problémů bank Northern rock ke konci loňského roku vlastně žádný »run« na banku více než sto let (ani za jedné světové války), mnohé západní země pády bank zažily. Dělo se tak navíc běžně v Asii, v Jižní Americe a někdy právě i ve Spojených státech. ČNB při řešení zásahu v IPB vycházela z receptů a zkušeností bankovních dohledů, které si bankéři po desetiletí vyměňují, které jsou popsány v učebnicích bankovní supervize a které profesionální »centrální bankéř« dobře zná.
I přes všechny existující precedenty, je to vždy znovu tnutí do živého, podobná věc je vždy maximálním způsobem kontroverzní a vždy to bude vypadat jako přistání UFO. Jak potrestat akcionáře a nevyplašit vkladatele? Akcie za jednu korunu či za dva dolary -není to vyvlastnění? Přivést jiného soukromého zachránce - je to úloha státu? Kde začíná a končí systémové riziko, které hrozí přenést se do celé bankovní soustavy? A i když to vypadá zákonitě podezřele, jednání musí být vždy rychlé a vždy tajné.

Státem kojená pravice

Poplatky u lékaře sice zatím odolaly snahám o zrušení, dost brzy ale může být všechno jinak. Může je »rozebrat« vpouštěním výjimek sama vládní koalice. Stravenky přežijí stejně jako stovky dalších daňových výjimek. Člověk si říká -proč se těm českým kazatelům trhu bez přívlastků tak špatně daří?
Troufám si tvrdit, že to je také tím, že o trhu kážou lidé, kteří sami nezažili nic jiného než život placený z daní. Prezidentem počínaje, ministrem sociálních věcí konče. Věrozvěst kapitalismu Václav Klaus pracoval za komunismu ve státní bance, později v prognostickém ústavu. Od té doby je profesionálním politikem. Petr Nečas, který nás učí, že máme být být více »aktivní«, je v politice kam až paměť sahá. Totéž Vondra, Gandalovič. Totéž Tlustý. Topolánkova »inženýringová« firma se soustředila na veřejné zakázky a nasekala dluhy, které za ni někdo zaplatil, protože to bylo »výhodné«.
Troufám si předpovědět, že potřebné reformy v této zemi prosadí až jiná elita, která bude na vlastní kůži znát, co to je podnikat (v Česku i v zahraničí), a lidé, kteří budou mít alespoň nějakou zkušenost s tím, co to je pracovat v soukromé firmě, která jde tvrdě po výkonnosti a zisku. O kapitalismu nám vlastně přednášejí zelenáči, kterým teče tržní mléko po bradě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.