Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

ČEZ práci!

26.2.2008
Největší české firmy, například všechny velké banky, hlásí rekordní zisky. Skutečně závratné jsou ale zisky českého národního energetického šampiona ČEZ. Za jediný rok vzrostl čistý zisk skupiny o polovinu - na 42,8 miliardy korun. Z toho čísla se opravdu protáčejí panenky. Jak je něco tak závratného vůbec možné?
ČEZ se daří elektrickou energii dobře prodávat na domácím i zahraničním trhu. Ceny elektřiny rychle rostou a v našem hospodářství, které také rekordně roste, se zvyšuje podíl průmyslu. Ten je logicky energeticky náročnější než služby. Zatímco spotřeba domácností a malých podnikatelů loni klesla, spotřeba elektřiny v českém průmyslu vzrostla o 8,5 procenta.
Dalším podstatným faktorem prudkého nárůstu zisku je Slovensko, které se v loňském roce stalo deficitním trhem a velkým odběratelem ČEZké elektřiny. Letos Slovensko odstaví další blok Jaslovských Bohunic a závislost na české energii se ještě prudce zvýší. Důsledky akvizic zahraničních distribučních firem v Rumunsku a Bulharsku zvyšují tržby ČEZ, ale zisková marže, která z nich plyne, není závratná.
Koho by před dvaceti lety napadlo, že se staneme evropskou velmocí elektřiny? Naše hruď by se asi více dmula, kdybychom byli velmocí softwaru, vědy a turistiky. Jenže tak to není, a dokud se evropský trh opravdu nepropojí, vůbec nic se nezmění. Cenu regulovat nesmíme.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.