Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Chudý jako Němec

6. 5. 2008

Poradenská firma McKinsey varuje, že bude-li Německo i nadále růst současným tempem (1, 5 % ročně), bude tamní populace stále chudší. Až deseti milionům Němců prý dokonce hrozí, že by brzo mohli přestat být považováni za střední třídu. McKinsey kritizuje Německo za pokles zaměstnanosti i produktivity práce, za stárnutí populace i nedostatky ve vzdělávacím systému. Země potřebuje podle poradenské firmy nejméně tříprocentní růst. Aby jej dosáhla, mělo by každý rok vzniknout třicet tisíc nových firem, začít pracovat více žen a do vzdělávání by měla směřovat větší část státních výdajů.

Zpráva je to zajímavá nejen proto, že Německo je naším největším obchodním partnerem a největší ekonomikou unie. Jde také o naše poněkud statické vnímání hospodářského růstu. Jako bychom - a politici především - měli tendenci vnímat čísla tak, že roste-li ekonomika o dvě procenta, pak se nám všem tak nějak zhruba o dvě procenta lépe daří. Skutečnost je složitější: nové technologie i globalizace přinášejí stále vyšší příjmovou nerovnost. Aby se tedy lépe dařilo střední třídě, je třeba rychlého růstu. Problémem Německa je podle McKinseyho jeho závislost na starém průmyslovém modelu. To by nás mělo zajímat. Jsme automobilovou velmocí a časem budeme muset řešit stejné dilema...

Zlí jazykové jistě řeknou, že je podivné Německo kritizovat nyní, když roste rychleji než Francie či Itálie. A když je v potížích americký i britský finanční a realitní sektor. McKinsey sice je americkou firmou, jenže si nemůže dovolit někomu škodit či stranit. A s Německem to jistě myslí dobře: chce ho jen popíchnout k lepším výkonům.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.