Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Chyba, nebo všimné?

27. 5. 2008

Akcie firmy Moravia Energo, které před časem od bývalého premiéra Grosse koupila slovenská skupina Arca Capital, skončily v portfoliu miliardáře Tomáše Chrenka - což se dalo koneckonců čekat. Co a proč se vlastně stalo?

Podle hypotézy číslo jedna se menšinového akcionáře Moravie Roberta Sýkoru pokoušel Tomáš Chrenek z firmy vytlačit a nabízel mu nevýhodnou cenu. Sýkora se jako bývalý mladý sociální demokrat dobře zná s Grossem. Oslovil tedy bývalého premiéra, který se navíc zná dobře i s Chrenkem: "Když za mé akcie získáš víc, o zisk se rozdělíme." Když Chrenek zjistil, že má ve firmě Grosse, dal tip novinám. Doufal, že pod tlakem médií (bude to vypadat, že Gross legalizuje úplatky) Gross oslabí. I chytří podnikatelé jako Chrenek ale dělají chyby. Nakonec ho plná kontrola nad firmou stála mnohem víc, než kdyby se býval dohodl se Sýkorou či Grossem. Šlo o normální byznys, a Chrenek spadl do vlastní pasti.

Druhá hypotéza: Špidlova vláda pomohla Třineckým železárnám dvěma miliardami s tím, že konkurenti na severní Moravě dostali předtím od státu ještě víc. Vybojoval to Gross a Chrenek mu je "vděčný". Tato teorie má ale velkou slabinu. Takové všimné se dá realizovat méně nápadně. Peníze mohou nenápadně odplynout do daňových rájů. Co když ale Gross potřeboval rychle legalizovat své černé příjmy a žít si rychle na vysoké noze oficiálně? Proti tomu lze zase namítnout: partner v právní firmě a poradce ve světě byznysu (a to Gross je) si může žít na vysoké noze tak jako tak. Každopádně, autor se přiklání k hypotéze číslo jedna.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.