Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Clintonová, Obama, ochranáři a Boeing v. Airbus

7.3.2008
Co zajímá svět v souvislosti s americkými prezidentskými volbami? Zda bude Amerika důvěryhodným partnerem; a zda zůstane garantem bezpečnosti a zemí, která vede tažení proti terorismu. Stejně tak důležitý je ale vztah Spojených států ke svobodnému obchodu!

Ruský zeť a vodka

Situace není v tomto ohledu nejveselejší. Republikánskou nominaci sice vyhraje John McCain, který je jako jediný z republikánských kandidátů proponentem svobodného obchodu. Ale neutěšený je v tomto směru pohled do tábora demokratů. Jagdish Bhagwati, jeden z nejznámějších ekonomů, o tom napsal článek do Financial Times.
Cituje v něm ruské přísloví: kdo hledá správného zetě, neptá se, jestli pije vodku; ale jak se chová, když se tou vodkou opije. Podobné je to s demokraty. V primárkách prostě nelze nebýt protekcionistou. Klíčovou otázkou ale je, který z kandidátů - stane-li se prezidentem - bude nakonec přátelštější k svobodnému obchodu.
Demokraté Bill Clinton a Al Gore prosadili na počátku 90. let severoamerickou zónu volného obchodu (NAFTA), a stranu rozdělili. Od té doby podpora svobodnému obchodu mezi legislativci z řad demokratů setrvale klesá.
V Obamově týmu nyní působí ekonom Austan Goolsbee z MIT, který je velkým propagátorem svobodného obchodu. Clintonová ve svém týmu žádného ekonoma s vysokou reputací nemá. Radí jí lidé z antiglobalizačního tábora a odborářské centrály AFL - CIO. Clintonová sama se v FT vyslovila pro pauzu ve vyjednávaní z Doahá o odbourávání celních barier. Bhagwatí se navíc nedomnívá, že Hillary bude stát neochvějně i proti dohodě NAFTA právě proto, že jí kdysi prosadil její manžel.
Obamu podporují především odboráři ze sektoru služeb, kteří jsou menšími protekcionisty, než jiné centrály. A Obama sice navrhuje investiční pobídky pro investování doma, jenže něco takového by podle Bhagwatího odporovalo zásadám WTO i různým bilaterárním dohodám. Takže tuto myšlenku by mohl Obama - jsa prezidentem -snadno opustit.

Texas kontra Ohio

Hillary Clintonová vyhrála tento týden primárky v klíčových státech Ohio i Texas a je zpět ve hře o nominaci. Jak trefně upozornil v komentáři deník WSJ, oba státy jsou diametrálně rozdílné. Průmyslové Ohio ekonomicky trpí - má vysoké daně z příjmu a za posledních šest let ztratilo 200 000 pracovních míst ve výrobě. Dělníci tam musí být povinně členy odborů a voličstvo je v Ohiu dosti protekcionistické. Texas jako hraniční stát ze svobodného obchodu těží a prosperuje. Pracovních příležitostí tam přibývá a tamější daň z příjmu je nulová. Do Texasu se dokonce stěhují některé automobilky, které prchají z okolí Detroitu či Ohia.

Airbus pro U. S. Army

Evropský koncern EADS (výrobce Airbusu) a americký koncern Northrop Grumman zvítězily v soutěži o kontrakt pro americkou armádu za 35 miliard dolarů. Airbus bude dodávat tankovací letadla.
Tentokrát se projevil pro změnu protekcionismus republikánský. Kongresmani z Kansasu i Washingtonu jsou přímo rozzuřeni. Zajímavé přitom je, že Boeing o tuto zakázku přišel v roce 2001, po té, co vyšly najevo korupční vazby mezi firmou a letectvem. O tehdejší zrušení kontraktu se mimochodem zasazoval i dnešní republikánský kandidát John McCain.
Přitom v tomto případě se bojuje pouze o to, kam budou putovat zisky. Konsorcium má totiž vytvořit ve Spojených státech tisíce pracovních příležitostí. Potíž je pouze v tom, že to bude v jiných státech, než by je vytvářel Boeing - 58 procent z hodnoty tankeru dodají americké firmy.
Lze rozhodně považovat za sympatické, že Pentagon - a to před volbami - rozhodl na základě výhodnosti kontraktu, nikoli podle toho, jak bude výhodný pro velkou americkou firmu.
Mimochodem: tímto kontraktem se výrazně vyrovnávají síly mezi Airbusem a Boeingem. Řada ekonomů se přitom domnívá, že právě vyrovnané síly mezi oběma rivaly jsou prospěšné pro finální zákazníky a těmi jsme i my všichni, kdo občas létáme letadlem. Je-li totiž jeden z rivalů výrazně slabší, umožňuje to druhému tlačit ceny nahoru. Globálně existuje na tomto segmentu trhu pouze konkurence dvou firem. A tento stav bude ještě dlouho trvat, než se Rusové znovu naučí vyrábět kvalitní a spolehlivý letoun. A je možná otázka desetiletí, než k něčemu takovému dospějí i Číňané.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.