Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Co čeká justici?

12. 5. 2008

Poslanec Marek Benda (ODS) předkládá návrh, aby funkční období předsedů soudů bylo omezeno na sedm let. Předsedové Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu by pak měli funkci zastávat rovnou dekádu. Nápad na omezenou funkční dobu má něco do sebe. Bohužel ale v Bendově návrhu jinak převažují negativa. Nový zákon by sice umožnil u soudních funkcionářů (jde v podstatě o manažerskou roli) střídání stráží nebo rotování. A co je prospěšné v byznysu i politice, jistě by pomohlo také řízení soudních institucí. Navíc by se konečně vyjasnily zákonné mezery, které tu až dosud s mandátem předsedů jsou.

Negativ je ale víc. Za prvé může být podle návrhu soudní funkcionář jmenován prezidentem či ministrem opakovaně, takže by nakonec k výměnám dojít vůbec nemuselo. Za druhé si lze představit, že by funkční období mohlo být i kratší: třeba čtyři roky. Deset let u nejvyšších soudů je každopádně moc. Hrozí, že se během nich funkcionáři na svých postech rozsedí.

A ještě jedna věc: tak zásadní návrh by měl předkládat ministr spravedlnosti, nikoli řadový poslanec. Je-li něco pravdy na spekulacích, že se Jiří Pospíšil za poslance Bendu schovává - protože si to nechce se soudci rozházet - lze to považovat za zbabělost. Ale hlavně: funkcionáře soudů by měly jmenovat soudcovské rady nebo Nejvyšší soud. Takto se posiluje vliv politiky, exekutivy, ministra a prezidenta na justici. Přitom žádoucí je opak. Po větší emancipaci justice by měli mnohem silněji volat sami soudci, právnická obec i všechny poučené elity. Rozumné věci v demokracii nepadají z nebe, je třeba o ně bojovat.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.