Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Co Dalík dal a nedal

9.1.2008
David Rath zaznamenal včera vítězství. Bývalý ministr se podle pražského Vrchního soudu nemusí omlouvat ani Markovi Dalíkovi, ani ODS za tvrzení o korupci při přetahování přeběhlíků. Proti verdiktu už není odvolání.
Máme tedy »razítko« na to, že vláda stojí na korupci. Nemělo by následovat obvinění, případně rezignace vlády, jejíž důvěra se opírá o trestný čin? Tak žhavé to nebude. Celá věc je pro ODS i Dalíka nepříjemná, ale to je tak všechno.
Vrchní soud pouze potvrdil dřívější rozhodnutí soudce Vojtěcha Cepla jr. Je proto třeba si číst také jeho vyjádření pro tisk. Ví se, že nemá v lásce stupidní tendenci českých politiků soudit se mezi sebou. Zjevně je mu bližší americká (ale dnes už spíše západní) praxe, kdy se politici jako veřejné figury spolu ani s novináři nikdy nesoudí. Jejich slovo (»Není pravda, že jsem korupčník«) má mít samo dostatečnou váhu. Soudce odkazuje potentáty do patřičných mezí: ať už dají justici pokoj.
Ani ODS, ani Dalík, ani běženci nevysvětlili své konání. Dalík přiznal, že nabízel poslanci Melčákovi »politické výhody.« Podle Cepla jr. se »zdráhal vysvětlit podstatu obchodu.«
Tzv. odrolování (změna názoru či dresu) je běžným způsobem vzniku vládních většin leckde ve světě. Poslanec není stranický vězeň, je to svobodný člověk věrný svému vědomí a svědomí, až pak partajím. Bude teď každý přeběhlík korupčníkem? Nikoli. Odpadlíci i jejich naháněči se jen musí namáhat, aby přesvědčivě a transparentně objasnili motivy svého jednání, změny kursu. Do budoucna už prostě nestačí potit se pod nosem jako poslanec Pohanka.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.