Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Co omezí ruský vliv, americký radar a právní stát

23. 5. 2008

Německý ministr obrany Franz Josef Jung minulý týden prohlásil, že jeho země podporuje americký radar v Česku. Dá se to lecjak zlehčit. Ministr je z CDU a ta je přátelštější k USA než tamní levice. Řekl to "jen" ministr, ne třeba Angela Merkelová.

Jung ale promluvil na návštěvě Česka. Je to jeden z kompetentních ministrů. A jestli se někdo umí dohodnout s Rusy, jsou to určitě spíše Němci než Češi.

Německý obrat může být pro celou "kauzu radar" klíčovým momentem. Němci sice o ničem nerozhodují, nesouhlas a více než vlažný postoj mnohých zemí unie byl ale jedním z hlavních argumentů jedné významné části odpůrců radaru. Pokud pozmění svůj postoj i německá sociální demokracie, je vcelku jasné, že ho brzy změní (nebo přinejmenším výrazně obrousí) i česká sociální demokracie. Její politika je v poslední době svázána s německou a rakouskou sociální demokracií více než úzce. Je možné, že "muž štěstěny" Mirek Topolánek má nastoupeno k dalšímu vítězství své kariéry.

Radar a ruský zájem

Mnozí zastánci radaru upřímně věří, že uvidí pouze do Iránu. Další doufají, že radar si vezme na mušku hlavně Rusko. A jiní si myslí, že ať je to jak chce, nyní jde o to, že odporu Rusů vůči radaru nelze ustupovat. Teď je primární, že nesmíme umožnit Rusům rozšířit či znovu dobýt sféru vlivu. S tím lze vřele souhlasit, je však třeba zdůraznit, že umístění radaru je jedna z podmínek, které umožní, aby ruská sféra vlivu neexpandovala.

Na celé věci s radarem znepokojuje nejvíc to, jak jednoduše ji nemálo lidí nahlíží: ocitne-li se u nás americká základna, staneme se konečně součástí Západu, budeme si moci lehnout na záda a Rus už si sem nikdy netroufne.

Tak to ale není. Česko je svou polohou odsouzeno k tomu, že zde budou soupeřit silné vlivy východní a západní. Každé další pevné institucionální ukotvení směrem k Západu je skvělá věc, ale sama o sobě nestačí.

Kde se Rus cítí jako doma

Položme si otázku, jaké nebezpečí nám z Ruska hrozí. Znovuzrození komunismu a teritoriální expanze? Těžko - nic tomu nenasvědčuje. Spíše hrozí export státního polofašismu kombinovaného s ukřivděným imperiálním nacionalismem.

Spíše než cestu teritoriální expanze je pro Rusko jednodušší zvolit cestu vývozu své politické a právní kultury - světa nepřehledných vztahů mezi byznysem a politikou; světa dvojího práva pro občany a elity, tušených i viditelných mafiánských struktur a rozhodnutí, v nichž se ruský politik, státní podnikatel i mafián cítí doma.

Tento svět si Rusové přejí a budou přát kdekoli v Evropě, ale nejvíc v bývalých satelitních zemích: Pobaltí, Polsku, Slovensku i Česku, které se stále transformují v solidní právní státy.

Můžeme si to představit na příkladu. U Karlových Var si ruský podnikatel postavil bez povolení celou vesničku a tamější radnice se ji bojí zbourat. Ten do nekonečna rozebíraný příběh už nebaví ani reportéry. Je otázkou, proč se úředníci a zastupitelé bojí. Vyptával se jich někdo na děti? Nebo na ně někdo něco ví? Každopádně zde vzniká prostředí, ve kterém se Rus cítí doma.

Ale nemusíme být polopatičtí. Pokud vláda uzavírá tajné smlouvy, je to také chování, které nelze nazvat západním. Co třeba taková utajená smlouva s Nomurou? Co třeba utajená smlouva státních ČSA o prodeji firmy CS Cargo?

Do východního právního prostředí patří i náhlé a neprodiskutované změny právního rámce, které vyhovují určitým podnikům. Přeje si ČEZ dále nakupovat vlastní akcie? Rychle se bez diskuse změní obchodní zákoník, který jinak stanoví povinnosti odkupu. A můžeme sem zařadit i netransparentní legislativní proces, přílepky i pozměňovací návrhy podané na poslední chvíli. Komu to asi vyhovuje? Čím méně předvídatelná jsou justiční rozhodnutí, tím spokojenější je ruský státní mafián.

Jeden z mnoha kamenů

Podobné je to s ovlivňováním případu Čunek. Existuje u nás nezávislá justice nebo "prokuratura" (v Rusku má prokurátor uniformu) tancující ve vládním zájmu?

K definičním znakům Východu můžeme jistě přiřadit také rozmáhající se loterijní, hráčský i sexuální byznys. A jeho prorůstání se státem a parlamentem. Pokud se sebou v tomto ohledu nezačneme něco dělat, dostaneme se do sféry ruského vlivu, i kdybychom tu vybudovali padesát amerických radarů.

A žádní američtí vojáci nám nepomohou vybudovat transparentní a předvídatelný právní stát. To musíme udělat sami. Tím neříkám, že radar není důležitý. Naopak. Je to ale jenom jeden z mnoha stavebních kamenů, které naší společnost pevně zakotví na Západě.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.