Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Co zkoumá audit a proč nechat prověřit všechny

4.4.2008
Na ohlašovaný audit, který má prověřit hospodaření Jiřího Čunka, se dívá skepticky většina novinářů. K čemu to? Na co by asi tak auditor mohl přijít?
Ing. Vladimír Králíček z katedry finančního účetnictví a auditingu VŠE pravil ve středečním pořadu ČT Události a komentáře, že zadal googlu v angličtině »osobní finanční audit« a prakticky nic se mu nezobrazilo. Tím chtěl jako expert vyjádřit, že to, co se dohodlo a podepsalo mezi Mirkem Topolánkem, Karlem Schwarzenbergem a Jiřím Čunkem, odborná veřejnost nezná.
Skutečnost, že se ten výraz v angličtině nepoužívá, souvisí s tím, že jde o termín, který se v anglosaských zemích překrývá s výrazem daňová kontrola.
Ve Spojených státech se každý rok platí daň z nemovitostí a v případě movitého majetku i daň z vlastnictví lodi, jachty či lepšího automobilu. Daní se i kapitálové výnosy, takže státu je známá nejen vaše příjmová situace, ale také vaše spořicí konto a »brutto« majetková situace (vyjma šperků v nočním stolku).
Kontrolování diskrepancí mezi příjmy, majetkem a výdaji je ve vyspělém světě běžnou věcí. Nejen u politiků, ale u každého. Bohužel nikoli u nás.

Audit platí Schwarzenberg

Auditor pracuje pro toho, kdo ho zaplatil. V našem případě to bude Karel Schwarzenberg a ten mu také stanoví rozsah práce. Jiří Čunek sám přiznal, že se bude zkoumat i doba, kdy ještě pracoval jako bezpečnostní technik. Auditor bude jednoduše zkoumat každoroční Čunkovy příjmy a výdaje. Co je na tom složitého? Buď bude Čunek spolupracovat, nebo ne. Buď dohledá podklady, nebo ne.
Čunek - jak známo - tvrdil, že si půjčil dva miliony korun od bratrance. Karel Schwarzenberg vícekrát poukázal na to, že se v tom případě musí zkoumat i jeho příjmová situace. Jinak by se každá příjmová diskrepance mohla pohodlně »dorovnávat« nejrůznějšími doklady o půjčkách od libovolných příbuzných.
Tohle všechno musel Čunek předevčírem podepsat. Tedy nic příjemného. Navíc budou výsledky auditu k nahlédnutí novinářům.
Na rozdíl od kolegů si nemyslím, že ministr zahraničí úplně zásadně shodil laťku, kterou si sám dobrovolně nastavil. Za prvé by se slušelo brát v úvahu, že byl na operaci srdce a dva měsíce »mimo provoz«. Za druhé je tu obrovský tlak od předsedy zelených Martina Bursíka a předsedy vlády Mirka Topolánka a výhrůžky tím, že se rozpadne vláda.
Ale hlavně: pokud Čunek nebude spolupracovat, pouze se odchod Karla Schwarzenberga z vlády (nedělám si bohužel iluze o odchodu Čunka) odkládá o pár měsíců. Výroky jsou tentokrát tak krystalicky jasné, že už není vůbec kam ustupovat.
Je jasné, že trápení zúčastněných je způsobeno tím, že Čunkův případ nedospěl k soudu. Kdyby policie a státní zástupci mohli normálně dodělat svou práci, mohlo být všechno jinak. Jenže v takové situaci prostě nejsme. A proč v ní nejsme - to je jiná kapitola.

Zkontrolovat všechny?

Jiří Čunek doporučil audit všem ministrům. Od něho to zní sice nepatřičně. Nicméně je třeba přiznat, že má pravdu. Ministři (ne už však jejich rodinní příslušníci) předkládají každý rok přiznání o tom, kolik si v minulém roce vydělali. Ale co ta dlouhá léta před jejich vstupem do politiky či do vlády?
Vezměme si jako příklad ministra dopravy Aleše Řebíčka. Ten je osobním přítelem důstojníka komunistické rozvědky Igora Střelce. Střelec má ruskou manželku, v Sovětském svazu studoval, přivedl Řebíčka do lůna pravoslavné církve a je taktéž kmotrem jeho syna. A teď otázka: Kde vzal například Řebíček peníze na svou firmu Viamont? Ministr dopravy přitom není zdaleka jedinou osobou, která by stála ve vládě za prověření.
Nemusí to snad být hned audit. Ale vezměme si paradox, že zdejší ministři nemusí mít prověření na stupeň přísně tajné, které je přitom požadováno u kdejakého úředníka. Třeba takový guvernér centrální banky prověrku mít musí, žádat o ní musí každých pět let znovu a celá procedura není nic příjemného. Ministrem ale může být v této zemi prakticky kdokoli.

Výjimky a nový zákon

Když už Miroslav Kalousek předkládá úplně nový daňový zákon, měl by v něm zrušit všechny výjimky. Problém je, že je v zákoně o dani z příjmu poslanci (a lobbisté, kteří je ovlivňují) chtějí mít. Takže by je tam postupně asi zase vraceli. Alespoň by se o tom ale vedla veřejná diskuse. Místo toho chce předložit ministr financí seznam výjimek k diskusi politikům.
Jenže ten seznam má být přece hotový dávno a má viset dlouhá léta na ministerstvu i v rozpočtovém výboru parlamentu na nástěnce.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.