Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Čunek a prezident

14.1.2008
Kdyby to Jiří Čunek neplácl z jakéhosi nutkání, dalo by se to považovat za výsledek koaliční schůzky, která si nevěděla rady s jeho návratem do vlády. Když už nikoho nenapadlo kudy kam, navrhl kdosi, aby předseda lidovců zase podle svého uvážení řekl něco o Romech...
I stalo se. Čunek rozšířil svůj vějíř tzv. kontroverzních (rozuměj rasistických) výroků. Poté, co vzkázal lidem, aby se opalovali, rozdělávali ohně a získali tak nárok na sociální dávky. A poté, co vyloučil Romy ze společnosti »normálních lidí«, jal se minulý týden vysvětlovat, že romský rodinný a kastovní systém je nadřazen individualitě. Že nepřijímá podněty zvenčí a vychovává děti k celoživotní závislosti na rodovém klanu.
Je Čunek tak hloupý, nebo si schválně buduje image člověka, který »má odvahu pojmenovat věci pravým jménem«? Silná loajalita vůči rodině existuje v Asii, Jižní Americe i jižní Evropě. Je blízká i ortodoxním Židům a rozhodně není příčinou sociálního zaostávání nebo vyloučení.
Neodejde-li Čunek z vysoké politiky, bude nás zřejmě zásobovat podobnými »zajímavostmi« do aleluja. Nedělejme si iluze, že podobné nesmysly agentury a diplomaté nepřekládají. Čunkovy výroky putují do světa stejně jako svého času řeči Jorga Haidera. Mluví takhle Čunek i v Bruselu?
Přesto si buďme jisti, že do prezidentských voleb se nic nestane. »Případ Čunek« se bude dál odkládat. A lidovecký předseda bude do vlády připuštěn (nebo naopak) až podle toho, jak se postaví k volbě hlavy státu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.