Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Další automobilka?

15.1.2008
Šefové Volkswagenu sice oficiálně nerozhodli, je ale možné, že v podkrkonošském Vrchlabí brzy vyroste nová automobilka. Firma již požádala o posouzení vlivu rozšířené stavby na životní prostředí. Přibude tedy ke značkám vyráběným na našem území další?
Autor tohoto textu několikrát rezolutně přesvědčoval čtenáře, že nošovický Hyundai je poslední velkou automobilkou, která se u nás staví. Argumentoval dvěma věcmi. 1. Pracovníky je třeba dovážet (a ubytovat i s rodinami). 2. Česká i slovenská ekonomika jsou už na výrobě automobilů příliš závislé.
Plánovači ve Wolfsburgu jistě vědí, co činí, ale protože jde o věc důležitou, dovolme si otázky. Je Podkrkonoší ten nejlepší region? Dopravní a železniční spojení je mizerné, nebylo by logičtější umístit nový závod třeba někam mezi Most a Teplice? Vede tam zbrusu nová dálnice na Drážďany (a Berlín) a nezaměstnanost je tam vyšší než v Podkrkonoší.
Jsou tu i otázky pro region a vládu. Nemají se pod horami spíše snažit investovat do turistického ruchu a lákat »holandské rekreanty«? Nemá vláda silněji tlačit investora do sociálně slabšího regionu? Jaké budou nároky nové montovny na infrastrukturu? Povede do Vrchlabí nová rychlostní silnice z Jaroměře, z Jičína, z Polska nebo ze všech stran?
Podstatný je vliv celé investice na imigrační politiku. Nová fabrika se nemůže obejít bez zahraničních dělníků. Alespoň zesílí tlak na vládu, aby spustila systém zelených karet, o kterém tvrdí, že ho má připravený. Ten totiž bude jednoznačně prospěšný pro společnost i ekonomiku.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.