Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Daně a sedlák Vávra

25.3.2008
Blíží se den, kdy ODS asi bude muset splnit, co slíbila Vlastimilu Tlustému: bude muset rychleji snižovat daně z příjmu. Proto se začíná horečně jednat a ministr financí Miroslav Kalousek předkládá poslancům ODS první propočty. Některé získaly i HN. Vypadá to, že musíme počítat se značnými výpadky rozpočtových příjmů: od 13 do 35 miliard.
Bez politických kompromisů a uspokojování nespokojenců typu Tlustý by se patrně vláda rozpadla, stejně se tu ale rýsuje propastný rozdíl mezi naší politickou realitou a ideálem rozumného vládnutí.
Za prvé by bylo dobré s plánováním změn zatím počkat. Teprve totiž uvidíme, jak se zatím těžko předvídatelná americká bankovní krize a recese podepíše na evropském, tedy i našem růstu. Za druhé by bylo správné začít škrty ve výdajích, a teprve až uvidíme, kolik jsme schopni ušetřit, snižovat daně. A za třetí všechny studie upozorňují, že Česká republika má jeden z nejsložitějších daňových systémů na světě. Takže znovu: třeba je hlavně zjednodušovat a rušit výjimky a pak teprve snižovat daně. Víra v takzvané »vyhladovění zvířete« (nízké daně samy zmenší stát) se ve světě neosvědčila. Na to na všechno není třeba absolutorium z Harvardu, chápe to i »sedlák Vávra«, který by to tak - jsa u moci - taky dělal.
Kalouskovi to nevyčítáme. Jeho lidé teď vlastně jen počítají na zakázku ODS, která má vnitřní problém. Sám by to asi ministr financí dělal jinak. A nějaké rušení výjimek a škrty prý oznámí během týdne. Jenže v zemi, kde vláda neumí omezit ani podporu stravenek, nic převratného nečekejme.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.