Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Etický kodex v BAE, Itálie a video z hotelu Savoy

9. 5. 2008

Britská firma BAE, která čelí úplatkářským skandálům, bude muset publikovat zpřísněný etický kodex. Rozhodl o tom sbor nezávislých poradců v čele s Lordem Woolfem, bývalým nejvyšším soudcem Anglie a Walesu.

Hlavním důvodem je korupční skandál kvůli zbrojní dodávce do Saúdské Arábie za 74 miliard eur. Britové před dvěma lety sice zrušili vyšetřování, firma ale nemá vyhráno. Stejnému případu se totiž věnují i vyšetřovatelé ve Spojených státech. Škoda, že BAE nezavedla "zpřísněný standard" před dodávkou Gripenů do České republiky. Peníze mohly být použity na něco rozumného: třeba na školství.

BAE není bohužel na Západě výjimkou. Vyšetřování skandálů v německém Siemensu odhalilo, že firma rozdala úplatky za více než miliardu eur. A právě v den, kdy vyšla zpráva o kodexu BAE, oznámily švýcarské a francouzské úřady, že vyšetřují úplatky rozdávané francouzským strojírenským gigantem Alstom v Brazílii, Venezuele a Indonésii. Desítky a stovky milionů byly rozdávány ve stodolarových bankovkách.

Je zjevné, že indexy měřící korupci a transparentnost by se měly zaměřit i na "čisté" země, odkud plynou úplatky do rozvojového a postkomunistického světa. Jen jde o to, vykoumat, jak to měřit.

Trest pro voliče

Někteří čtenáři reagovali na můj pondělní editorial (Giorgio Orwellini), věnovaný faktu, že daňová přiznání Italů se ocitla na internetu. Kritika se nesla v duchu: proč tolik hysterie, jde přece o boj s korupcí.

Mám potěšující zprávu. Nejsem žádný exot. Úterní deník The Wall Street Journal Europe uveřejnil editorial s takřka identickými argumenty. Novinkou je, že v Itálii neskončí skandál bez odezvy. Spotřebitelská skupina Codacon zažalovala vládu o 20 miliard eur. To je 52 eur na daňového poplatníka. Berlusconi má tentokrát - člověk to nerad píše - pravdu: odcházející levicová vláda potrestala voliče za to, že volili opozici. Podle WSJ kabinet chtěl, aby si Italové zvykli špehovat jeden druhého. A hlásit nesoulad mezi oficiálními příjmy souseda a jeho životním stylem. Americký deník ale míní, že s transparentností se má začít u výběrčích daní: států a vlád.

Když se hněvají mocipáni

Byl obviněn policista, který umožnil únik videonahrávky ze schůzky Weigl - Šlouf. Nevíme ještě, jestli to byl opravdu on. Už teď je ale možné připomenout, že v rámci boje za vyšší kulturu by bylo dobré, aby únik odposlechů byl takto rychle vyšetřen a postihován i jindy než jen tehdy, když popudí hlavu státu nebo Miroslava Šloufa.

V této zemi se dostaly do médií desítky odposlechů a jejich přepisů, informace ze spisů i výsledky domovních prohlídek. Případy Spyra, Budišov, Čunek, Kořistka. Nikdy se nevyšetřilo nic a pokusy byly jen formální. Pouze poslanci Ivan Langer a Pavel Severa dostali od NBÚ pokutu za nezodpovědné nakládání s tajnými informacemi v kauze Kubiceho zpráva.

O Rusku se tvrdí, že je to země, kde platí jiné právo pro elity a jiné pro zbytek populace. Nezačíná to být náhodou u nás vlastně podobné? Mimochodem - není tisíckrát zajímavější a důležitější vědět, o čem pan kancléř (erudovaný ekonom a arabista) jednal s bývalým tajemníkem KSČ a člověkem móresů fotbalového bafuňáře? Jako kamarádské klábosení u příležitosti narozenin to už z estetických důvodů smysl nedává.

Pokud tajná služba sledovala Miroslava Šloufa, je to jen dobře. Koho jiného už by měla sledovat? Stopy Šloufa, který dnes spolupracuje s premiérovou pravou rukou Markem Dalíkem, lze najít za každou druhou špinavostí. Od ruského dluhu přes H-System až po obchodování se špatnými úvěry.

Země, kde se vše přemlčí

V souvislosti se Šloufem stojí za to připomenout, co prohlásil premiér Mirek Topolánek: že za únikem nahrávky ze Savoye stojí bývalý šéf rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, dnes Paroubkův poradce. Mohl by to už prosím premiér doložit?

Stejně tak Topolánek pravil, že Jan Švejnar je "kandidátem korupčních sítí ČSOB". Bude se někdy premiér namáhat, aby to dokázal? Totéž platí pro známé vyhrožování ministra vnitra o tom, kdo všechno půjde bručet.

Ale kuš, Macháčku! Nechme už toho, všichni jsme přeci rádi, že tahanice s prezidentskou volbou jsou dávno za námi. Hlavně už nic nerozviřovat, co jsme si, to jsme si.

Troufám si tvrdit, že v civilizované zemi by novináři tlačili politiky k vysvětlení podobných výroků tak dlouho, až by je buď vysvětlili, nebo se aspoň omluvili či rezignovali. U nás doma se ale sází na to, že se všechno vždycky nějak přestojí a promlčí. A podle toho to tu vlastně vypadá.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.