Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Giorgio Orwellini

5. 5. 2008

Skutečnost, že italská vláda "pověsila" bez varování na internet daňová přiznání všech Italů, je za jednu z největších nechutností, které se v poslední době v Evropě odehrály.

Je obzvláště znepokojivé, že to umožnila odcházející vláda, jejímž předsedou byl bývalý předseda Evropské komise. A to si Evropa zakládá na tom, že ochrana osobních dat zde má být nejpřísnější na světě, tedy rozhodně přísnější než v Americe. Potíž je v tom, že pokud nad tím svět mávne rukou, stane se podobný skandál brzy jinde.

Doby, kdy Milouš Jakeš kázal o tom, kolik milionů "vydělávají zahrádkáři, myslivci či Zagorová", jsou naštěstí dávno pryč. Od pádu komunistického špiclování se Češi pomalu naučili, že zajímat se o to, kolik vydělává soused, šéf či kolega, je neslušné a nezápadní. Jenže Itálie, která právě zavedla orwellowskou kontrolu každého daňově nahatého každým mzdově svlečeným, nám připomíná, že možná důležitější než dichotomie východ-západ je dnes ta západ-jih. Je trapné, že zlovolný zásah státu do práv občanů (stát má lidi přece chránit) je vysvětlován požadavkem transparentnosti. Ano - příjmová a majetková transparentnost je důležitá, ale u politiků, vysokých úředníků a jejich poradců, u těch, které platíme z daní. Stejně tak u šéfů veřejně obchodovatelných firem, protože ti zacházejí s penězi tisíců i milionů drobných akcionářů. Vědět, že kolega v kanceláři dostal vloni přidáno a že soused si přibral ještě další vedlejšák - to je vize nové totality.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.