Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Hurá na hubené šéfy

22.2.2008
Německo-lichtenštejnský »daňový skandál století« se zdá být jednoduchý. V Německu se přísné zákony obcházet nesmějí a s tím, kdo neplatí daně, třeba zatočit. Tamější úřady předvedly, že se nevozí jen po obyčejných lidech a celebritách (Boris Becker), ale i po velkých rybách. Peníze, které zaplatila tajná služba zlodějům dat, byly dobře investovány.
Jenže všechno je složitější. I když má podle průzkumů většina Němců právě nyní pocit, že nic lepšího velká koalice ještě neudělala (antikapitalistická nálada je na vzestupu), nákup dat od zloděje je věc eticky i právně sporná.
Disky prý obsahují data o nejméně tisíci výše postavených Němcích, kteří mají konta v Lichtenštejnsku. Jenže vlastnit konto v zahraničí není zakázané ani trestné. Policie musí dokázat, že peníze pocházejí z trestné činnosti, a finanční úřady musí zjistit nesrovnalosti mezi konty a oficiálními příjmy. A lichtenštejnské banky musí potvrdit pravost údajů. Takže kolik lidí se nakonec podaří usvědčit (a odsoudit), je velká neznámá.
Platy německých manažerů patří mezi nejnižší na světě a daně jsou v Německu jedny z nejvyšších na světě. Na Slovensku, v Rakousku, Lucembursku, Nizozemsku, a dokonce i ve Francii jsou daně nižší. Když bude německým manažerům zapovězeno Lichtenštejnsko, budou »optimalizovat« v Karibiku nebo na Kypru. Represe je důležitá a prostý lid ji vítá, důležitější jsou ale daně srovnatelně vysoké a jednoduché jako v okolí. Razie v »nenáviděných šéfovských kancelářích« jsou líbivé, nikoli samy o sobě ozdravné. Podmínka nutná, ne však postačující.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.