Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Jak Washington reguluje podle Prahy

2.4.2008
Vypadá to, jako by Češi v poslední době dodávali americké vládě nápady. Převzetí banky Bear Stearns konkurenční JP Morgan Chase, které před necelými třemi týdny zosnovala americká centrální banka (Fed), nápadně připomínalo převzetí IPB z roku 2000.
Podle návrhu amerického ministra financí Hanka Paulsona vznikne zase tzv. superregulátor. Všechny dohledy budou působit pod jednou střechou s centrální bankou, tedy s institucí zodpovědnou za stabilitu měny. Právě toto řešení zvolila nedávno Česká republika.

Reakce na krizi

Paulson samozřejmě reaguje na finanční krizi, která Ameriku v poslední době sužuje. Tak to ale bylo v historii Spojených států vlastně vždycky. Samotný Fed (Federální rezervní systém) vznikl v roce 1913 a byl reakcí na krizi z roku 1907. Federální komise pro cenné papíry (Security and Exchange Comission) vznikla v roce 1934, pět let poté, po černém pátku v roce 1929. I nový superregulátor nevznikne přes noc. Ministr financí upozorňuje, že organizační práce na změně začnou až ve chvíli, kdy skončí turbulence na hypotečním a bankovním trhu a usadí se prach.
Současná úvěrová krize i samotný případ Bear Stearns ukázaly, proč je potřeba posílit právě úlohu Fedu. Pokud Fed poskytuje úvěry bankám v problémech, pokud přebírá do své bilance pochybné hypoteční záruky, pokud pomáhá přes diskontní okénko bankám, které mají potíže s likviditou a pokud nalévá do systému desítky miliard dolarů, aby zklidnil mezibankovní trh, pak je jen logické, že potřebuje rychle a pružně dohlédnout, kamkoli potřebuje, tedy například až k prodavačům hypoték či tam, kde se různé finanční produkty balí do jednoho balíčku.
Ví se, že v jádru současné krize stojí sekuritizace (proces, kdy se z úvěru stává cenný papír), pak je logické, že moderní dohled nemůže dozírat jen na úvěry nebo jen na cenné papíry.
Je jisté, že americký (a český) případ bude inspirovat ke změnám i Evropu. V té existují dvě školy a obě paradoxně argumentují věřitelem poslední instance. Angličané říkají: právě proto, že centrální banka může být věřitelem poslední instance, musí mít na starosti také dohled. Němci říkají: Právě proto, že emisní banka může být věřitelem poslední instance, nesmí mít na starosti dohled (problémy jednotlivých bank mohou podlomit důvěryhodnost emitenta měny). Evropská centrální banka de facto přebírá německý přístup.
ČNB vznikla v roce 1992 a pod střechu získala i bankovní dohled. Úvahy o tom, že by se bankovní dohled osamostatnil, byly v 90. letech pouze akademické, protože vzhledem k problémům bank nechtěli být politici s dohledem spojováni. Všichni byli rádi, že se trápí nezávislá ČNB. Vznik superregulátora v České republice je důsledkem působení několika faktorů.
1. Byla tu doporučení mezinárodních institucí.
2. Zájem samotné centrální banky: Po přijetí eura přijde o pravomoci, regulatorika se stane novým těžištěm práce.
3. Zkušenost s 90. lety: Bankovní dohled byl slabý částečně proto, že vůbec neexistoval dohled nad kapitálovým trhem. ČNB neuměla proniknout do vlastnických struktur kolem bank.
4. Zájem prezidenta a ODS. Jmenování komisařů z Komise pro cenné papíry nebylo výlučnou pravomocí prezidenta, jmenování členů bankovní rady je výlučnou pravomocí prezidenta.

Ukáže se, až bude hůř

Vše má své náklady. Bývalá Komise pro cenné papíry byla například docela sympaticky informačně otevřená a komisaři nebyli vybíráni podle názoru na počasí. Kvality a nezávislost mladého českého superregulátora se otestují teprve v krizi či bouři. Dnes ekonomika vesele roste a rostou i zisky bank.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.