Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Jednoduše a rychle

3. 6. 2008

Vláda včera zahájila svou největší privatizaci. Z odsouhlaseného prodeje ruzyňského letiště strategickému partnerovi očekávají poradci z Credit Suisse výnos okolo osmdesáti miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek nechce prodávat pod sto. I kdyby vláda stihla ještě privatizovat poštu, ČSA, Čepro nebo dráhy, do takových výšin už by se podle všeho utržená suma nikdy nevyšplhala.

Co na celé věci schází, je jakékoli veřejné pojmenování cílů (kromě inkasa) a alespoň špetka diskuse. Pokud se předpokládá, že pravicová koalice vždy považuje soukromé vlastnictví za lepší než státní, je to povrchně ideologické. Letiště není průmyslový podnik; a i v západním - "odvěce kapitalistickém světě" - znají letiště městská, státní i privátní. Dále: na co a jak rychle vláda peníze potřebuje? Ví už, nač je použije? Na dálnice? V tom případě by bylo lepší, abychom nejdříve zamezili tomu, že se tu dálnice staví dráž, než u sousedů.

Vláda rozhodla o prodeji strategickému vlastníkovi. Proč ne, lepší by ale bylo, kdyby tak udělala až po debatě o tom, zda by přece jen nebylo lepší prodat letiště přes burzu. A podpořit tak rozvoj kapitálového trhu. Navíc: jak se pozná "strategický" partner? U aerolinií je to možná jasné, ale u letiště? Stačí koupit jiné letiště, jako to udělala Penta s Aerem Vodochody?

Za stávající situace je vládě třeba doporučit, aby zvolila soutěž s co nejjednoduššími kritérii. Čím méně jich bude, tím méně bude pochybností (kterých i tak jistě bude dost). Je též třeba prodávat rychle - v případě Telecomu se to osvědčilo - a zkrátit tak na minimum čas pro působení nejrůznějších lobbistů. Ministři by také měli omezit styky se zájemci (to jsou ale skoro všichni) a je vyloučeno, aby si od nich nechali cokoli platit. To sice chápe i malé dítě, lze však důvodně pochybovat o tom, že to chápe celá vláda.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.