Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Jestli se rozzlobíme...

21. 5. 2008

Jakkoli měla včerejší tisková konfederace odborových svazů nahánět strach a hrůzu, když si to v klidu přebereme, nic moc dramatického se neděje. Celkový dojem z opusu: málo autenticity, hodně nastrojené režie. Nejasné cíle a zmatená taktika.

Pokud se odbory rozzlobily, není například jasné, proč nevyhlásily stávku třeba už na příští týden, ale až na konec června. Je vcelku jisté, že i ta část veřejnosti, která by jim snad mohla upřímně fandit, na ně během dlouhého měsíčního čekání zapomene (a to bude ještě v červnu mistrovství Evropy ve fotbale).

Poněkud vázne i koordinace. Školské odbory budou stávkovat 9. června, ostatní o čtrnáct dní později. Proč to nespojí dohromady?

Nazlobeny jsou především zdravotnické odbory a do značné míry i ty školské, ale všichni ostatní (a těch je nejvíc) pouze vyjadřují solidaritu. Horníci se dnes mají nepochybně nejlépe, jak se kdy měli, a v klíčových strojírenských podnicích typu Škoda Auto rozhodně není situace zralá k lidovému povstání. Poněkud nezaměřeně, a hlavně opožděně působila kritika celého reformního batohu. Zajímavé by bylo vědět, co z reforem - jestli vůbec něco - odbory podporují, a co ne.

Vláda ale musí reagovat a leccos změnit. Premiér Topolánek - chce-li ještě nějaké reformy prosadit - se nemůže s přeběhlickou vládní většinou vůči odborům chovat posměvačně a arogantně. Předseda vlády, který má nějaké cíle, má zkrátka jinou roli než uštěpačný a ironický komentátor.

Hlavně si ale válku s lékaři i zdravotníky nemůže dovolit ministr zdravotnictví. Vláda jistě může prosazovat i věci, které neměla výslovně v programu, v tom případě ale musí trojnásob přesvědčivě argumentovat a prodávat. A to se bohužel neděje.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.