Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Když se Penta směje

16. 5. 2008

Podle týdeníku Ekonom získá finanční skupina Penta od státu čtyři miliardy korun. Za pozemky v bezprostřední blízkosti ruzyňského letiště a uvažované nové ranveje. Stát a slovenští (původně) finančníci dospěli k dohodě. Šéfové Penty tvrdí, že vlastně vyšli vstříc daňovým poplatníkům, protože mohli chtít za tytéž pozemky miliard třeba dvanáct. Finanční skupina dnes prodává pozemky státu za pětinásobek ceny, kterou za ně před třemi roky zaplatila. A za pětisetnásobek (sic!) toho, za kolik je před pěti roky prodal stát. Kdyby takto proti sobě spekulovaly dvě soukromé firmy, je to jedno. Spekulantům by bylo možné zatleskat i kdyby nakoupili od soukromníků a napálili ospalou státní firmu. Jenže pozor. Penta sice získala pozemky od zemědělce, ten je ale nakoupil od Pozemkového fondu v roce 2003!

Od poloviny 90. let nebo nejpozději od začátku nového tisíciletí je zjevné, že pražské letiště bude muset expandovat. A možností kam, je zoufale málo. Minulé vedení firmy Letiště Praha nejednalo s péčí řádného hospodáře. Mohlo si kreslit nárazníkové zóny či sanitární koridory pro různé varianty expanze, zvláště když byly ve hře pozemky, které byly do roku 2003 státní. Nejde jen o vedení firmy, ale i státem organizovaný vlastnický dozor. Orgány činné v trestním řízení by měly zjistit, jestli se nejedná minimálně o nedbalostní trestný čin.

Oslavovaným "chytrým finančníkům" třeba připomenout, že si koupili zemědělskou půdu. Chtěli pěstovat řepu? Navíc Penta před dvěma lety získala za hubičku Aero Vodochody. Proč stát netrval na tom, že chce-li Penta získat Vodochody, musí se vzdát pozemků u ruzyňského letiště? Více než jako vykutálení spekulanti působí lidé z Penty jako ti, kteří to "umějí" s politiky a úředníky.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.