Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Když zazpívá Emma

3.3.2008
Statisíce domácností bez proudu, popadané stožáry vysokého napětí, dva mrtví, škody za stamiliony. To vše způsobil orkán Emma. Po povodních v roce 1997 a 2002 tu máme dva roky po sobě bouře, které bychom ještě nedávno považovali za normální v Bangladéši či Karibiku. Co přijde dál?
Možná tyto události nelze ještě považovat za trend, je však zřejmé, že stát, společnost i rodiny a jednotlivci se začnou lépe připravovat a jinak investovat. Potopa z roku 2002 mohla dopadnout mnohem hůř, nebýt povodně v roce 1997: dokázali jsme se lépe připravit. Podobné to bude nyní s větrem.
Je pravděpodobné, že padají především stromy k pádu poněkud zralé a střechy mizerně postavené a špatně zajištěné. Logické budou důkladnější prohlídky i probírky stromů hlavně poblíž silnic a tratí, větší soukromé i veřejné investice do kontrol a zpevňování střech. Zintenzívní se proměna monokulturních lesů za smíšené. Lze čekat investice do protivětrných bariér některých úseků dálnic či železnic.
Lidé i podniky se budou proti větru více pojišťovat a tyto pojistky tváří v tvář rostoucí poptávce zdraží. Ať už jde o výkyv počasí nebo dlouhodobou změnu klimatu, pro mezinárodní zajišťovny může být otázka, zda donedávna poklidnou a ospalou střední Evropu přesunout do rizikovějšího pásma.
A jen na okraj: v češtině se Emma obvykle nepoužívá (i slavná zpěvačka Destinnová byla Ema). Ale protože vichřice většinou přicházejí z Německa, přejímáme - my, kteří přechylujeme příjmení i Eskymačkám - kdoví proč německou transkripci. Před rokem řádil Kyrill (nikoli Cyril) a o víkendu Emma (Ema). Adolf se píše stejně, ale předpokládejme, že toho by si Němci poslat na Východ nedovolili.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.