Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Kodaň, dánská cyklokultura a vzpřímení jezdci

13. 6. 2008

Shodou okolností právě v době, kdy autor diáře směřoval na bleskovou pracovní návštěvu Kodaně, byla dánská metropole vyhlášena britským časopisem Monocle (ne, není to periodikum o domácím násilí) nejpříjemnějším místem k životu na světě.

To, že je v Kodani příjemně, má nepochybně souvislost s tamější rozvinutou cyklokulturou. Té si ostatně všiml kdysi dávno už Karel Čapek. A cyklistů v hlavním městě Dánského království stále přibývá i osmdesát let po spisovatelově severské cestě. Na křižovatkách jich na zelenou vždy čekají celé houfy. Spořádaně ale odjíždějí po jednom - pokud se chcete mezi ně vklínit, někdo vám určitě zostra vyčiní. Musíte počkat a zařadit se za posledního. Autor těchto řádek to ví, neboť neodolal a v hotelu si záhy po ubytování také půjčil bicykl (ostatně kola jako dopravního prostředku k cestě do zaměstnání využívá i v Praze).

Pokud někdo na kole nejezdí a pohybuje se autem nebo pěšky, možná ho zaujme, že zvýšený kodaňský cykloprovoz souvisí s tím, že ve městě nejsou automobilové zácpy a doprava příjemně sviští.

Žádné obtažené oblečky

V Kodani jezdci neusedají na horská kola ani si neoblékají přilby a obtažené barevné oblečky s reklamami. Do pedálů šlapou ženy s vysokými účesy i jehličkovými podpatky, pánové v obleku či jen tak ve svetrech a džínách. Na bicyklu se dá jet do opery i na filharmonii.

Adolf Hitler pravil prý o Češích: "Čech je jako cyklista: cestou nahoru se hrbí, dolů šlape". Obyvatelé Dánska sedí hezky zpříma. A dámám i holkám to tak sluší.

Dánové používají kola klasická, brzdí se šlapkou (torpedo), řetěz má kryt a každý bicykl stojánek. Tajemná přehazovačka sídlí uvnitř osy zadního kola, na zadních vidlicích je přidělán i sofistikovaný a účinný zámek.

V Kodani ale dost fouká a před některými úřady, nádražími a veřejnými budovami se válí neuvěřitelné hromady popadaných kol, které vypadají jako chuchvalce starého železa. (S prudkými poryvy větru souvisí i to, že v Dánsku se moc nepoužívá deštník ani baseballové čepice. Kdo má oba předměty nerad, bude si tam tedy esteticky hovět.) Když prší, vytáhnou Dánové z batůžku holiny, igelitové kalhoty a pláštěnku. Jezdí se v každém počasí, zmoklý či zasněžený Dán si pak udělá v práci horké kafe.

Stezky, které někam vedou

Zatímco pražský magistrát buduje záhadné cyklostezky vedoucí nikam (Chotkovy sady, Štefánikův most), kodaňské trasy na sebe plynule navazují a lemují prakticky každou ulici oběma směry. Pokud se na jedné straně ulice staví, ohradí se provizorní cyklostezka a auta se musejí uskrovnit. Kdo tvrdí, že v Praze nemá cenu jezdit na kole, protože tu jsou kopce, mýlí se. V ploché Kodani často tak silně fičí od moře, že se s kolem úplně zastavíte. Kdo chce pokračovat v jízdě, musí si pěkně máknout. A velocipedista ví, že vítr je někdy horší než kopec...

Jenom o kola ale samozřejmě nejde. Kodaň je plná skvělé a odvážné nové architektury (královská knihovna, opera), která se mísí s tou starou. To je přesně to, co v Praze chybí. Kodaňané dokázali skvěle využít i starých přístavních sýpek, skladů a plynáren (staví z nich třeba univerzitní instituty). Kodaň dnešní doby ožila promyšlenou revitalizací starého přístavu a celé "water front". Kolem vody se dá volně korzovat po kamenných nábřežích i dřevěných molech, a všude na umělých násypech se ve vodě i kolem ní stavějí nové administrativní budovy, hotely či koncertní síně.

V Kodani se však dobře žije i proto, že tamější společnost štědře investuje do kultury (bude to číst radní Richter?). Kodaň je například evropskou filmovou velmocí. Má výbornou filmotéku a repertoár divadel je nahony vzdálen produkci pro pamětníky, kterou známe u nás. Dánové zkrátka vědí, že kultura musí žít a něco se v ní dít.

Podnikaví hipsteři

Kromě zábavního parku Tivoli (mimochodem velmi otravného) je dosud kodaňskou turistickou atrakcí číslo dvě hipícká čtvrť Christiania.

Nejde ale jen o kasárenské a hojně navštěvované centrum této čtvrti. Důležitější je to za ní. Christiania zabírá obrovský prostor kolem vody (velikosti tak tří Stromovek), kde stojí v rákosí nejrůznější obskurní chatky členů komunity. Některé mají perfektní design, takový funkcionalismus po domácku. Mimochodem zakladatelé Christianie jsou dnes počestnými hipsterskými důchodci a v komunitě už žijí mnohá jejich vnoučata.

Utopičtí socialisté a ekologisté z nezávislého kodaňského státu jsou ale velmi podnikaví. Krom samozřejmých maličkostí pro turisty vyrábějí speciální jízdní kola, která vypadají jako Harley bez motoru. Jejich specialitou je zvláštní jízdní kolo s obrovskou bednou vepředu, které se kupodivu velmi lehce ovládá. Prodává se po celém Dánsku. Koly jsme začali, koly končíme. Jak jinak.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.