Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Konečně bez víz?

25.2.2008
Během návštěvy USA má premiér podepsat v Bílém domě memorandum o podmínkách bezvízového styku. Vízum máme přestat potřebovat ještě letos, patrně na podzim. Je to dobrá zpráva. Americká víza jsou nepříjemným reliktem. Žadatelé jsou nuceni procházet nákladnou a složitou procedurou, a to se ještě vízové formuláře po útocích z 11. září 2001 zkomplikovaly. Na vyplňování složitých formulářů vydělávají firmy a konzultanti, pro průměrně inteligentního člověka je to často neřešitelná úloha. Stěžovat si není kam. Americká byrokracie je odpovědná tamějším daňovým poplatníkům.
Naši občané nemají teroristické spády, vůči USA jsme často loajálnější než státy západní Evropy. Nehledě na to, že Američané nepotřebují vízum k cestě k nám už osmnáct let.
Vše má své náklady. Lze čekat ostrou výměnu názorů s Evropskou unií. Té se nelíbí objem a povaha námi předávaných dat. Kdybychom ale měli čekat, až se unie s Amerikou dohodne na ochraně dat, nemuseli bychom se dočkat vůbec. Západoevropané víza nepotřebují a tlačit na rychlé ukončení jednání nemají zájem. Navíc ve věcech energetické bezpečnosti, která je prioritou pro nás, není třeba Německo příliš kooperativní.
Zajímavější je názor, že máme se zrušením víz pomoci Polákům, protože spojenectví s nimi potřebujeme, a oni nám budou za solidaritu vděčni. Jenže zrušení polských víz nebude možná trvat o tolik déle. V souvislosti s klesajícím dolarem opadává i zájem evropských dělníků o nekvalifikovanou (či málo kvalifikovanou) práci v USA. Poláci (i Češi) prchají z Chicaga a Atlanty. A naděje na výrazné posílení dolaru je v blízké době mizivá.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.