Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Krize: hop, nebo trop

13.3.2008
Mají být centrální banky »aktivistické«? V posledních dnech pumpují o překot peníze na mezibankovní trh, aby překonaly opatrnickou náladu a úvěrovou zdrženlivost. Americká centrální banka Fed dokonce umožní bankám vyměnit dluhopisy, jež financovaly nekvalitní hypotéky, za bezpečné státní obligace, a to v celkové výši 200 miliard dolarů! Jde o největší zásah centrální banky na trhu v historii.
Reakce burz je euforická. Jenže čím větší intervence, tím vyšší riziko. Svět si nebezpečně zvyká na to, že nepsanou úlohou centrální banky je bránit poklesu akcií. Podle reakce akciových trhů se začíná měřit úspěšnost centrálního bankéře.
Investoři přivykají tomu, že když vznikne problém, centrální banka pomůže. A to i v případě, že »problém« má jasné příčiny (třeba bezhlavé půjčování peněz nekredibilním klientům).
Příliš aktivistický Fed oslabuje dolar, zvyšuje inflační očekávání a zdražuje suroviny, s nimiž se obchoduje v dolaru. A vyšší inflační očekávání jdou proti tomu, oč se Fed vlastně snaží, omezují zdravou ekonomickou aktivitu.
Fed teď bude držet umolousané hypoteční dluhopisy v hodnotě 1,5 českého HDP (!). Je toto úloha centrální banky? Brzy se možná ukáže, že problémem na trzích není nedůvěra, ale nesolventnost mnohých bankovních klientů. Pak nepomohou ani euforické injekce, a banky stejně půjčování omezí. Je to hop, nebo trop. Když Bernankeho zásah nezvrátí trendy, další dvakrát větší už asi následovat nebude.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.