Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Kudy kam s radarem

26. 5. 2008  

 

Proslýchá se, že pravý důvod, proč v květnu nepřijela do České republiky k slavnostnímu podpisu smlouvy americká ministryně Condoleezza Riceová, je ten, že Topolánkova vláda nezajistila dostatečnou podporu pro schválení smlouvy. Teď to vypadá, že podepisovat bude až nový americký prezident, schvalovat částečně převolený Kongres, a u nás se mezitím budou shánět hlasy.

Takže je to jinak, než se před dvěma měsíci v Bukurešti zdálo. Tehdy jsme se my Češi málem vysmívali Polákům, že svoje požadavky vůči Americe vyšroubovali tolik, že nebudou mít nakonec nic. Kolikrát už se ta česká nafoukanost nevyplatila!

V ODS se teď uvažuje o trojstranném "obchodu". ODS přestane dělat problémy s Lisabonskou smlouvou a mezinárodním soudním tribunálem, ČSSD a zelení s radarem. Nic proti dohodě se zelenými o tribunálu a radaru. Obchod s Lisabonskou smlouvou si lze však představit pouze v rámci jemné kuloární diplomacie, nikoli jako konfrontačně formulovaný požadavek. Tato vláda Lisabonskou smlouvu podepsala a za půl roku má předsedat unii.

To by vláda také mohla dopadnout tak, že s ní jako s jediným zlobivcem nebude mluvit nikdo v Evropě, a stejně naštvaní budou Američané, protože jim vláda nepomohla s radarem.

Vypadá to navíc tak, že vláda - nechce-li, aby se z radaru stal propadák, bude muset znovu přesvědčovat veřejnost. Najmout dalšího Pana radara a znovu se krok po kroku pilně snažit.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.