Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Má Tůma vyměnit centrální banku za evropskou? NE

27.2.2008

 

Vláda navrhla guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu na post prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Ten souhlasí. Kdyby guvernér právě končil ve funkci, není o čem mluvit. Pokud by to vyšlo, ocitl by se Čech na jednom z nejprestižnějších postů v mezinárodních institucích. Je to jaksi »příjemnější« i osobně: EBRD znamená lepší profesní zviditelnění i výchozí pozici pro nástup do soukromého sektoru. Londýn bude asi dobré místo k životu i pro bankéřovu rodinu (poskytne zázemí pro nejlepší vzdělání dětí apod.).
Potíž je pouze v tom, že Tůma byl znovu jmenován guvernérem teprve před dvěma lety a zbývají mu ještě tři roky práce. Zastává důležitý ústavní post, který má být vykonáván s nejvyšším nasazením.
Jde o službu ve veřejném zájmu, ke které se guvernér zavázal. Zkusme si představit, že prezident XY řekne po dvou letech ve funkci, že půjde raději do New Yorku šéfovat OSN, než aby si patlal prsty v postkomunistické hlíně.
Fakt je, že ČNB pod Tůmovým vedením dokázala mnoho: Vzpomeňme si, že po roce 2000 jí parlament kontroloval provozní hospodaření a její nezávislost byla předmětem sporu.
Banka zprůhlednila rozhodování, dohlíží na stabilizovaný finanční sektor. Přijímat euro budeme nejdříve v roce 2014, až tři roky po konci Tůmova termínu. Svádí a vábí to k tomu, myslet si, že ve hře už není nic důležitého. A »volno« v EBRD je teď a ne za tři roky.
Problém je však také v tom, že bankovní rada ČNB je dnes sestavena nezdravě jednobarevně. Kromě Tůmy jde de facto o názorový monolit.
Vstupenkou jsou dnes přednášky na Klausově CEP a všichni členové rady si myslí, že »s přijetím eura není třeba spěchat«.
Tůma je dnes také jediný, kdo si služebně pamatuje cestu od bankovního socialismu k privatizaci, skandály v KB i spořitelně, nucenou správu v IPB. Většina nových členů bankovní rady sdílí Klausův názor, že za problémy 90. let mohla ČNB.
Po Tůmově odchodu tak bude banka jednobarevná úplně. Proto by bylo lepší, kdyby vláda do EBRD nominovala viceguvernéra Miroslava Singera.
Dojem - jakkoli třeba mylný -bude ten, že ODS a ministr financí chtějí na žádost Hradu Tůmu uklidit. Máme tu vlastně odvěké dilema o tom, zda se má člověk vydávat snazší a pohodlnější cestou, nebo se trápit »přílišnou« odpovědností. Je to ale precedens a mladá generace bohužel dává pozor.
A když se Tůma do čela EBRD nedostane, může na něm ulpět dojem, že služba guvernéra pro něj není vším.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.