Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Medvěd(ěv) se zlobí

26.3.2008
Pomyslný ruský medvěd se slovy nově zvoleného prezidenta Medveděva postavil proti rozšiřování NATO o Gruzii a Ukrajinu. Oba státy se mají brzy stát členy tzv. členského akčního plánu (MAP), tedy jakési přípravky.
Britský deník Financial Times sice napsal na své včerejší titulní straně, že Medveděv »vypálil salvu«, ve skutečnosti ale neřekl nic jiného, než co jsme mohli slyšet od Putina, ministrů či generálů v minulosti už vícekrát. Mnohem zajímavější je to, že budoucí ruský prezident promluvil na zahraničněpolitické téma. Otázkou je, zda je plné členství obou zemí v NATO vbrzku realizovatelné. Partnerství nikdo nebrání, ale prvním důležitým předpokladem členství v NATO je, že si něco takového nějaká společnost jasně žádá: především v případě Ukrajiny to není jasné. Přeje si to současná vláda a jedna část společnosti. Její druhá část si žádá opak. Ukrajina je navíc dosti čitelně rozdělena i teritoriálně, totiž na proevropskou a proruskou část.
Dalším důležitým předpokladem pro členství v NATO je předvídatelnost budoucího vývoje. S jakýmkoli rozhodnutím NATO musí souhlasit všichni členové, proto těžko vpustit do aliance každého. Jediný zlobivý člen může instituci zmrazit. Kdo si vsadí na to, že Ukrajina bude za pět sedm let pořád prozápadní? V Gruzii je společnost orientovaná o něco jasněji, zemi ale poněkud schází přesvědčivá institucionální stabilita: jednoznačná svoboda tisku, projevu a na politice nezávislá armáda. A další věc: euroatlantický prostor někde začíná a někde končí, má to prostě také své historické a kulturní důvody.
S rozšiřováním NATO musí souhlasit všechny členské země a otázkou je, zda je něco takového v tomto případě dosažitelné. Možná je zajímavější, že Medveděv chce oteplit ruské vztahy s Británií. Lze toho totiž i prakticky (při troše dobré ruské vůle) docílit: stačí nechat britské policisty vyšetřovat v Rusku kauzu Litviněnko, přestat vyvlastňovat majetek britských investorů a ten zkonfiskovaný vrátit.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.