Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2008

Nejlepší za námi

19.2.2008
Podle studie Bertelsmannovy nadace je Česká republika země s nejlepším rozvojem tržní ekonomiky a demokracie na světě. Země se zlepšila o dvě místa a předstihla Estonsko a Slovinsko (což je dobře, protože jinak bychom se o indexu nikdy nedozvěděli). Je sice skvělé být zase jednou v něčem první na světě, kdyby ale chtěli ministři otvírat šampaňské, je třeba je v rozletu zarazit.
Když se podíváme dovnitř indexu, zjistíme, že v hodnocení »politického managementu« jsme se propadli za jediný rok o deset míst a že jsme o patnáct míst za Slovenskem. Nebyl by to německý institut, aby nekladl důraz na příjmovou rovnost a funkční sociální síť. Jenže pro dnešní vládu není příjmová rovnost zrovna prioritou a sociální síť je podle ODS nefunkční.
Důležitější zpráva od statistiků: česká ekonomika vloni rekordně rostla. Za rok o 6,6 procenta a za poslední čtvrtletí o 6,9 procenta. Většina analytiků přitom předpovídala, že výsledky roku 2006 nebudou již překonány. Proč se tak nestalo? Za prvé je zřejmé, že již několik let za sebou ministerstvo financí podstřeluje prognózu růstu, přestože za to je opakovaně z Bruselu kritizováno. Je to sice přirozený instinkt správce státní pokladny, bylo by však dobré jej napříště krotit.
Překvapivě silný růst posledního čtvrtletí je navíc ovlivněn chováním občanů (rekordní tržby lékáren) před zavedením poplatků za léky. Když toto odečteme, zjistíme, že výsledky ve všech čtvrtletích loňského roku jsou poměrně stabilní a žádné překvapivě nové, dynamické růstové impulzy se neobjevují. Takže i interpretace je pořád stejná a mnohokrát popsaná: efekty vstupu do EU, snížení daní, pobídky, automobilový průmysl apod. Vzhledem ke zpomalení západní Evropy, recesi v USA a úzkým hrdlům samotného našeho hospodářství je však jisté, že výsledek za letošek bude - tentokrát už ale doopravdy - o něco slabší.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.